Kouřícím babičkám hrozí autistické vnučky, říkají vědci
Nová studie naznačila, že babičky, které během těhotenství holdovaly cigaretám, negativně ovlivnily svých vnuček.
Nová studie vědců z University of Bristol potvrdila přímou spojitost cigaretového kouře s nejzávažnější poruchou dětského mentálního vývoje – autismem (Autism spectrum disorders). Zkoumání podrobili celkem 14500 dětí narozených v 90. letech, které byly více než dvě desetiletí bedlivě sledovány. Podmínkou účastníků bylo, aby babičky z matčiny strany během těhotenství kouřily cigarety. Výsledky potvrdily původní předpoklady odborníků: u všech testovaných byla zjištěna o 53 procent vyšší pravděpodobnost, že budou vykazovat určité vlastnosti spojené s autismem, jako jsou například špatné sociální a komunikační dovednosti. Dívky jsou na tom o něco hůře než chlapci, neboť v jejich případě byla pravděpodobnost autismu až 67 procentní, tedy vyšší. Nové výsledky tak potvrzují, že pokud je ženský plod vystaven škodlivému cigaretovému kouři, jeho účinek způsobuje změny, které mohou mít přímý vliv na rozvoj jejich vlastních dětí. Toto zjištění vede odborníky k přesvědčení, že kouření tabáku může vést k poškození mitochondriální DNA, které jsou předávány pouze po ženské linii.
„Již víme, že chránit dítě před tabákovým kouřem je jedna z nejlepších věcí, kterou žena může pro zdravý start svého dítěte udělat,“ řekl autor studie Jean Golding. „Nyní jsme zjistili, že nekouření cigaret během těhotenství může zajistit lepší život také jejich budoucím vnoučatům,“ ještě doplnil. K problematice se vyjádřil také spoluautor profesor Marcus Pembrey: „Pokud jde o mechanismy, jsou dvě možnosti: dojde k poškození DNA, které je přenášeno na vnoučata, nebo je tam nějaká adaptivní reakce na kouření, která činí vnouče zranitelnější vůči autismu. Přesněji řečeno, víme, že kouření může poškodit DNA mitochondrie (četné „energetické balíčky“ obsažené v každé buňce), a mitochondrie jsou na další generaci přenášeny pouze prostřednictvím matčina vejce. Počáteční mitochondriální DNA mutace často nemají zjevný účinek na matku samotnou, ale mohou mít zvýšený dopad při přenášení na její vlastní dítě,“ vysvětluje problematiku odborník. Autoři nicméně přiznávají, že rozdílné výsledky mezi pohlavími nemohou stále dostatečně vysvětlit.
Cigaretový kouř – zabiják dětí
V současné době je autismus diagnostikován mnohem rychleji, než před několika desítkami let. Na tom má zásadní podíl nejen pokročilá medicína, ale také větší informativnost veřejnosti. A tak zatímco některé příznaky této poruchy byly dříve ignorovány, dnes jsou přesvědčivými metodami diagnostikovány a v rámci mezí léčeny. Ačkoliv mají vědci práce stále dost, aktuální studie patří mezi vůbec první, která poukazuje na přímou souvislost mezi kouřením během těhotenství babičky na zdraví vnoučat.
Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemických látek, včetně kyanidu a olova, z nichž je zhruba 60 procent prokazatelně rakovinotvorných. Většinu komplikací souvisejících s kouřením v těhotenství však způsobuje nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin stojí za zužováním cév v celém těle matky včetně pupečníku, který tlumí přívod kyslíku k dítěti. Problém ještě zhoršují červené krvinky, které společně s kyslíkem přenášejí molekuly oxidu uhličitého. Kouření tabáku tak v některých případech může za narození mrtvého plodu, předčasný porod, nízkou porodní hmotnost a celou řadu vývojových problémů. Pokud zavítáme do říše čísel, ve Velké Británii je každý rok v souvislosti s kouřením evidováno 300 mrtvých novorozeňat, 2200 předčasných porodů a 5000 potratů. Budoucnost se nicméně vyvíjí slibně, neboť ve většině vyspělých zemí aktivních kuřáků ubývá. Statistiky hovoří o tom, že se počet kuřáků od roku 1970 snížil o více než polovinu. Kouření už zkrátka není „in“, jako tomu ještě nedávno bylo. Nabízíme odkaz na "autisticko-cigaretovou studii.
Text: Petr Smejkal