2. března 2020 12:45

Koronavirus je v Česku: 9 důležitých faktů a rad, jak zabráníte jeho šíření

Nový koronavirus se chová mírně a nenápadně – a díky tomu se šíří stejně účinně jako běžná chřipka. Nikdo ale nedokáže sám poznat, že novou nemocí onemocněl. To potvrdí až laboratorní test.

První případy nakažených v Česku potvrzují, že se nákaza nemoci COVID-19 způsobená novým koronavirem naší zemi nevyhne. Bez ohledu na to ale není nutné podléhat panice – vyhnout se nemoci vám pomohou i jednoduchá opatření.

1) Dívejte se kolem sebe

Pokud někdo ve vašem okolí kašle nebo kýchá, vyhněte se mu. Efektivní přenos nákazy je zhruba do vzdálenosti 1,8 metru, kapénky z kýchnutí se ale šíří velkou rychlostí – uvádí se, že až 150 km/h. Právě lidé s takovými příznaky by se měli chránit rouškou.

2) Myjte si ruce

Po návratu domů si pečlivě umyjte ruce – zejména poté, když jste použili městskou dopravu. Viry přežívají na hladkých površích až 2 dny, takže se můžete nakazit ještě dlouho poté, co jel autobusem, tramvají nebo metrem nakažený člověk. Pokud to jde, použijte dezinfekci rukou a ruce si myjte před každým jídlem. Mytí rukou je mnohem důležitější než použití roušky.

3) Nesahejte si na obličej a myjte si vousy

Důležitým návykem je ochrana očí. Pokud možno se snažte nemnout si oči, právě do oční sliznice si můžete virus z rukou nejsnáze zavléct. Stejně tak se raději nedotýkejte úst a nosu. Vousáči, pozor – pokud máte zvyk mimoděk si prohrabávat vousy, raději toho nechte a hlavně si svou ozdobu častěji myjte. Právě na vousech a knírech se mohou kapénky s nákazou snadno uchytit.

4) Kýchejte do lokte, ne do ruky

Důležité je nekýchat do dlaní. Právě na nich může virus ulpět a přispět k dalšímu šíření nemoci. Pokud už musíte kýchnout, použijte předloktí své ruky – virus se sice může zachytit v oblečení, ale přežije zde mnohem kratší dobu než na hladkých površích. Také pak nehrozí, že ruku, do které jste kýchli, někomu podáte.

5) Nesuďte sami sebe ani jiné

Nikdo na sobě sám nepozná, že je skutečně nakažený – a nepozná to ani nikdo v jeho okolí. Pro posouzení je nutná diagnostika v odborné laboratoři. Příznaky onemocnění nemocí COVID-19 způsobované novým koronavirem se neliší od běžného nachlazení případně chřipky. Platí, že důležitým signálem je vysoká teplota – tak tomu bylo u 92 procent nemocných a podobné je to i u „běžné“ chřipky. Vedle rýmy, kašle, případně dušnosti se jako další příznak uvádí bolest kloubů. Ta ale podle náměstka ministra zdravotnictví a předsedy české vakcinologické společnosti Romana Prymuly nemusí být nijak výrazná.

6) Volejte na správná telefonní čísla

Pokud si nejste svým zdravotním stavem jistí, nevolejte linku 155, ale buďto přímo svou krajskou hygienickou stanici nebo použijte infolinku Státního zdravotního ústavu. Ta je k dispozici denně od 9 do 21 hodin na čísle 724 810 106 nebo 725 191 367.

Samotný test se provádí stěrem z nosu a krku a odběrem 5 ml krve. Výsledky jsou dostupné do 6 hodin.

7) Zkontrolujte si věk

Nový koronavirus zdaleka není tak agresivní, jako předchozí koronaviry SARS a MERS. Jen u zhruba 5 % nakažených je průběh velmi vážný, přibližně 2 procenta umírají. Smrtnost je u nového koronaviru nejvyšší v kategorii lidí nad 80 let (až 15 %), v kategorii lidí na 60 let je to 8 %. Naopak děti do 10 let tento virus prakticky nepostihuje, a když, tak je průběh velmi mírný. Tím se liší od chřipky, kde mívají nejhorší průběh (kromě seniorů) právě děti.

8) Dodržujte karanténní opatření

Pokud jste v karanténě, a dokonce i když jste vyléčení, můžete dále koronavirus roznášet. Proto je nezbytné dodržovat izolaci a snažit se omezit kontakt s okolím. Vláda v této souvislosti doporučila omezení návštěvy LDN, ústavů sociální péče a domovů pro seniory právě z důvodu vysokého rizika nakažení této věkové skupiny.

9) Necestujte do rizikových oblastí

Vláda také dále nedoporučuje cesty do Itálie. Ruší se lety z Jižní Koreje a z italských měst Milán, Benátky a Bologna. Od úterý už do České republiky nepřiletí žádné letadlo z Jižní Koreje.

Stejně tak se nedoporučuje účast na masových akcích s tím, že některé už byly zrušeny nebo se (třeba jako mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě) odehrají bez účasti diváků.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský