Konečně víme, jak delfíni vidí sonarem: první fotka z jejich pohledu!
Že delfíni vidí svět kolem sebe jinak než my lidé, ví každé malé dítě. Větší děti už vědí dokonce i to, že delfíní vidí svět pomocí zvuku – tedy svým sonarem. Ale jak to z pohledu delfína vypadá, to se ví poměrně krátce.
Přišli na to mořští biologové z USA a Velké Británie, kteří pracují na projektu SpeakDolphin. Tým vedený Jackem Kasseeitzem k tomu využil přístroj nazvaný Cymascop. Jde o systém, který umožňuje nahrávat a pak izolovat zvukové vlny vydávané delfíní echolokací neboli sonarem. Potom přístroj převede tato data na 3D objekt a následně ho ještě upraví pomocí vylepšení fotografie. Dokonce po připojení na 3D tiskárnu může celý objekt vytisknout…
„Na pochopení systému delfíní komunikace pracujeme déle než desetiletí,“ vysvětluje Kassewitz v tiskovém prohlášení, které vydal. „Na samotném počátku výzkumu jsme zjistili, že delfíni dokážou rozpoznat různé objekty jen podle nahrávky echolokace jiných delfínů. A to s přesností na 92 procent! Pak jsme začali zjišťovat, co je vlastně v těchto vlnách zakódováno…“
Tady je vidět původní fotografie a verze po úpravě:
Na experimentu se významně podílela delfínice jménem Amaya, která zaměřovala svým sonarem potopeného plavce. Mezitím byly tyto vlny nahrávány pomocí ponořených mikrofonů. Člověk se potápěl bez kyslíkového přístroje, aby bubliny z něj neovlivnily výsledky.
A výsledek by úžasný! Ukázalo se, že delfíni opravdu pomocí sonaru velmi dobře „vidí“, kvalita obrazu je špičková! „Poprvé v dějinách víme, jak možští savci vidí v kalných vodách pomocí zvuku,“ popisuje výsledky experimentu Kassewitz.
Vědci, kteří se na studii podílejí, věří, že se jim v další fázi experimentů podaří odhalit, jakým způsobem echolokace funguje jako „jazyk“, pomocí něhož mezi sebou delfíni komunikují.
Přestože jsou kytovci skupinou savců, na níž se soustředila extrémní pozornost jak laické, tak odborné veřejnosti, pořád nám ještě chybí některé základní znalosti nejen z jejich etologie (etologie – nauka o chování zvířat, tedy zvířecí "psychologie), ale ukrýají před námi i mnohá tajemství ze své biologie.
Text: RD