21. ledna 2020 06:00

Kolumbie chrlí stále víc kokainu – ročně je to 710 tun. A nejvíc na něm jedou Britové

Kokain se stal v Británii módní drogou. Zdá se, že časy Pabla Escobra se vracejí.

Kokain je jednou z nejexkluzivnějších drog milionářů a celebrit a v Británii právě teď nejoblíbenější drogou. Je běžně k dostání v každém městečku a větším městě po celém Spojeném království. V Británii se každoročně zkonzumuje 30 tun drog. Víc než v kterékoli jiné zemi v Evropě.

Podle posledních statistik Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) je kokain nejběžnějším nedovoleným stimulantem v Evropě. Zpráva uvádí, že přibližně 17 milionů Evropanů ve věku 15–64 let, což je přibližně 5,1 % této věkové skupiny, přiznává, že tuto drogu v posledních 12 měsících užilo.

V čele žebříčku užívání kokainu v Evropě je právě Británie, kde se k užití kokainu v posledních 12 měsících přihlásily 4 % lidí ve věku 15–34 let. Na druhém místě je Nizozemsko s 3,7 procenta a na třetím pak Španělsko (3,7 %). V České republice užití kokainu v posledním roce přiznalo 0,7 procenta dotazovaných ve věkové skupině 15–34 let.

Kouzlo bílého prášku

Pokud jste si mysleli, že kokain byl módní záležitostí druhé poloviny 20. století, jste na omylu. A není se co divit. Média a filmový průmysl ukázaly dostatečně názorně, jak se pod tlakem agentů z americké DEA (Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami) hroutily jednotlivé drogové kartely včetně medellínského řízeného největším kolumbijským narkobaronem Pablem Escobarem.

Šňupání kokainu stočenou dolarovou bankovou, případně luxusním nádobíčkem ze slonoviny, zdánlivě vymizelo podobně, jako obřadné pokuřování klasických dýmek nebo nadměrné pití absintu. Sportovní potápěči v mělkých vodách poblíž Baham s oblibou navštěvují vraky letadel, jejichž celé flotily doplněné rychlými čluny v minulém století tajně přepravovaly kokain na americký trh. Kokain jako by nepřekročil práh 21. století.

Jenže síle peněz je těžké odolat. Kolumbijský farmář dnes dostane za pěstování a sklizeň koky a poměrně náročnou a hlavně nebezpečnou výrobu malého množství kokainu 150 dolarů za měsíc. V Británii už má jeden kilogram této drogy hodnotu zhruba 100 000 liber. Vše mezi tím tvoří zisk překupníků, kurýrů a dealerů na trase z Jižní Ameriky až na londýnskou a vlastně jakoukoliv evropskou ulici.

Co se zase děje v Kolumbii?

Abyste získali 1 kilogram kokainu, což je rostlinný alkaloid obsažený v listech keře, který botanici nazývají kokainovník pravý nebo také rudodřev koka (Erythroxylon coca), ale běžně se jí říká koka, potřebujete natrhat kolem 500 kg listů. Ty totiž obsahují necelé 1 procento kokainu. Jinými slovy – potřebujete pořádnou plantáž.

A tady se ke slovu dostává Kolumbie, kde se po roce 2013 pěstování koky znovu rozjelo ve velkém. Jestliže v roce 2013 bylo v Kolumbii kokou oseto 80 500 hektarů, o dva roky později se rozloha zdvojnásobila na 159 000 hektarů. Její pěstování tak převýšilo produkci Peru a Bolívie dohromady (tyto země jsou na druhém a třetím místě).

Trend dále pokračuje: V roce 2016 se plocha rozšířila o dalších téměř 30 000 ha. Pro srovnání si zkuste představit, že se polovina našich „žlutých“ polí místo řepkou oseje právě kokou. Takhle velká plocha už umožňuje Kolumbii vyprodukovat stěží uvěřitelných 710 tun čistého kokainu ročně.

Laboratorní práce

Kolumbie se na dodávkách kokainu do Británie podílí 80 procenty, v případě USA už je to ale celých 90 procent. Celý řetězec výroby kokainu začíná právě v odlehlých oblastech Kolumbie, Bolívie a Peru, kde chybějí silnice a mosty a je tak obtížné dostat zemědělskou úrodu na trhy a zpeněžit ji. Chudí farmáři proto dávají přednost pěstování koky.

Po stopách kokainu od pěstitelů koky až po konzumaci "finálního produktu" můžete vyrazit v dokumentu Gordon Ramsay: Kokain ve středu 22. ledna a v repríze v sobotu 25. ledna na Prima ZOOM:

V případě Kolumbie byla navíc koka důležitá i pro místní levicové povstalce z FARC (Revolučních ozbrojených sil Kolumbie), kteří z jejích prodejů financují svůj desetiletí trvající boj proti tamní vládě. Ten sice oficiálně skončil podpisem mírové dohody v roce 2016, ochota bývalých povstalců zapojit se do normálního politického a ekonomického života v zemi je ale zatím mizivá.

Svět kokainu je nemyslitelně propojený s postavou kolumbijského drogového krále Pabla Escobara. Jeho strhující příběh můžete sledovat v seriálu Narcos na Prima COOL.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom