Kdy na Zemi začaly poprvé rejdit spermie?
Nejstarší dochované spermie jsou prý 50 milionů let staré...
Nejstarší dochované spermie jsou 50 milionů let staré a mezinárodní vědecký tým je objevil ve zkamenělém kokonu opaskovce na Antarktidě. V časopise Biology Letters o nálezu informoval Benjamin Bomfleur z Přírodněhistorického muzea ve Stockholmu a jeho kolegové.
Vědci pozorovali prostřednictvím elektronového mikroskopu vnitřní stranu 1,5 milimetru velkého úlomku kokonu opaskovce. Při tom si všimli například podlouhlých vláken a tyčinky zrnitého tvaru. To jsou jednotlivé části spermií typických pro opaskovce, říká Bomfleur a jeho tým.
Známými současnými zástupci opaskovců jsou třeba žížaly nebo pijavice. Tito živočichové mají v přední části těla zduřelé články, takzvaný opasek. Když se spáří, začne opasek produkovat nejdříve slizový kokon, do něhož se uvolňují vajíčka a pak spermie. Toto pouzdro se pak zcela oddělí od těla a je velmi odolné.
Záhada spermií
Zatímco se zkameněliny samotných opaskovců téměř nevyskytují, jejich kokony se nacházejí poměrně často. Ten se zachovanými spermiemi pochází z Antarktického poloostrova, kde vědci nacházejí velké množství zkamenělin.
Doposud nejstarší známé semeno živočicha má 40 milionů let a pochází z chvostoskoka objeveného v kusu jantaru. Nově nalezené spermie se podobají těm, které mají opaskovci žijící v symbióze s kraby.
ČTK