Kdo prdí, ten smrdí. Jenže u opic to má ještě nepříjemnou dohru
Mandrilové nakažení střevními parazity mají problém. Pach jejich exkrementů odpuzuje ostatní členy tlupy.
Víte co je to grooming? Jedná se o vzájemnou péči o srst, kterou můžeme vidět (nejen) u opic. Jde nejen o záležitost příjemnou, ale i zdravotně poměrně důležitou. Kůže je zbavována kožních parazitů, což bezesporu prospívá zdraví jedince. A protože jde o službu reciproční – jednou ty mě, příště já tobě – tak z groomingu má zisk celá tlupa.
Mandril rýholící - mláďata různého věku
Střevní kontra kožní
Zbavit se kožních parazitů se dá právě výše zmíněným „obíráním“, ovšem zbavit se parazitů střevních je mnohem horší, byť primáti umí mnohé rostliny používat podobným způsobem jako lidé své léky. Vakovky lidské (Balantidum coli) patřící mezi nálevníky, napadají mimo jiné i prasata a opice, jimž následně působí průjmy. A právě ony břichaboly a řídká stolice jsou prvkem ve hře o grooming. Nakažení mandrilové, což jsou poměrně mohutné opice, jejichž samci mají výrazně zbarvené obličejové partie, jsou z péče o srst vyhnáni na okraj skupiny. Jejich exkrementy totiž páchnou jinak než normálně, což ostatní členy skupiny varuje před nákazou.
Dva a půl roku trvající výzkum chování mandrilů ukázal, že pokud jsou členové tlupy nakažení střevními parazity, ostatní členové tlupy jim poskytují grooming s mnohem menší intenzitou. Jakmile ovšem výzkumníci podali protiparazitické léky (jakkoli je to proti principu nezasahování do přirozeného života divoké populace), tak se intenzita skupinové péče vrátila k normálu.
„Drbání“, i když už my lidé nemáme tak hustou srst jako mandrilové, je člověku stále příjemné. I my jsme citliví na pach exkrementů a můžeme být nakaženi vakovkou. I my jsme „vyobcováni“ na okraj společnosti, v extrémním případě na uzavřené infekční oddělení, pokud nákaza může dosáhnout intenzity ohrožující další „jedince lidské tlupy“. Jak vidno, mám s opicemi přece jen mnoho společného.
Text: Topi Pigula