Kdo jsou digitální nomádi? Návod, jak se stát jedním z nich!
Co se skrývá za trendy názvem „digitální nomádství”?
Poslední dobou jako by se s novodobými „nomády” roztrhl pytel. Sbalí notebook, odletí na zimu do teplých krajů, válí se na pláži a občas udělají něco málo práce. Nebo to není tak jednoduché? Ukážeme vám, co se za digitálním nomádstvím opravdu skrývá, i prvních několik kroků, jak se k podobnému životnímu stylu dostat.
Kdo by nechtěl pracovat, a při tom zároveň cestovat po exotických zemích? Digitální nomádi chytře využívají moderní technologie a i v Čechách každým rokem přibývá těch, kteří na zimu odlétají pracovat z Kanárů nebo jihovýchodní Asie. Digitální nomádství je stále sílící trend a jedno z funkčních řešení rostoucí pracovní zátěže a nedostatku dovolené.
Proč se stát nomádem?
Lidé na volné noze si málokdy mohou dovolit odejít z pracovního procesu na dobu delší než týden a – co si budeme povídat – i ty čtyři týdny zaměstnanecké dovolené utečou nepříjemně rychle. Práce na dálku může řešit oba problémy. Krom toho se můžete vyhnout nepříjemné zimě, ušetřit mnohdy desítky tisíc korun za topení a užívat si energie ze slunce.
Sami známe několik naprosto odlišných typů digitálních nomádů. My teď patříme mezi ty, kteří rozprodali většinu svých věcí a svůj domov vozí na zádech. Přesouváme se ze země do země, na některých místech zůstaneme den, na jiných třeba i měsíc. Nejsme na dovolené, běžně pracujeme 5 dní v týdnu, průměrně 6 hodin denně. Digitální nomádství je pro nás styl života. Podobně žije například Adam Marčan nebo David Lörincz a po celém světě už takových lidí jezdí desítky, možná i stovky tisíc.
Například Robert Vlach, jeden z prvních, který u nás spojení digitální nomádství začal používat, ale mluví hlavně o nomádské dovolené. Každoročně vyráží na zimu na dva měsíce za teplem, přičemž ale zůstává na jednom místě, kde si s rodinou a skupinou dalších nomádů pronajme byt. Pracuje jen pár hodin denně a zbytek času využívá k odpočinku, studiu a potkávání se s lidmi.
Ale digitální nomádství nemusí být nutně spojené s cestováním daleko za hranice ČR. Když jsme v září dokončovali Travel Bibli, vyrazili jsme na týden do Mikulova. Měli jsme už z jara ozkoušené, že se nám v tamní energii výborně pracuje a nic nás neruší. Programátor Ladislav Krčmárik zase vyráží s notebookem pracovat do přírody. Dokáže se tam nejlépe soustředit na kreativní část své práce a sama příroda ho hodně inspiruje.
Právě změna prostředí a možnost poznávat nová místa a kultury je pro velkou část nomádů největší motivací vyrazit. Už jen to, že mohou na několik týdnů odjet z kanceláře a města, kde bydlí, jim dodá spoustu energie a nových nápadů. Pro nás je to naprosto zásadní, stereotyp nás ubíjí.
Kdo může vyrazit nomádit?
Prvními průkopníky digitálního nomádství byli určitě profesionálové z oblasti webdesginu a IT spolu s internetovými podnikateli. Dnes je ale záběr digitálních nomádů o mnoho širší a profesí stále přibývá. Pokud podnikáte, nebo jste na volné noze, pravděpodobně už dnes část práce děláte mimo kancelář. Možná žádnou kancelář ani nemáte. Přechod k digitálnímu nomádství nebude složitý.
Velkou roli hraje i raketový rozvoj nomádské infrastruktury, díky čemuž dnes profesionálové mohou na dálku využívat velmi sofistikovaný a náročný software. Mnohé firmy navíc nabízí možnost pronájmu plně vybaveného pracovního místa, cestovat a pracovat mohou proto například i projektanti, konstruktéři, filmoví střihači nebo zvukoví inženýři.
Nejjednodušší to samozřejmě máte, pracujete-li v některém z online oborů. Vaše pracovní nástroje jsou pouze mobil a počítač. Stačí jen vhodně upravit procesy, komunikaci se zákazníky a můžete nasednout na letadlo. Online trh je na nomády zvyklý.
Kolik to stojí?
Že to celé musí vyjít hrozně draho? Možná. Ne však, pokud cestujete chytře. Své zkušenosti s tím, jak cestovat levně, a přitom si to naplno užít, přinášíme v naší knize – Travel Bibli. O některé tipy se ale podělíme v dalších dílech cestovatelského seriálu pro Zoom.
V některých zemích vám stále bohatě stačí 15 tisíc na měsíc a pokud se budete snažit, vyžijete i s deseti. Například v Chiang Mai na severu Thajska běžně seženete pěkný byt za 5 tisíc korun na měsíc a náklady na jídlo se pohybují mezi 100 a 200 Kč na den. Velmi podobně je na tom i Vietnam. Zpáteční letenku seženete za 12 tisíc, stačí chvíli sledovat akční nabídky.
S čím je potřeba v nomádském rozpočtu počítat?
• Letenka a další doprava
• Bydlení
• Jídlo
• Členství v coworkingu, případně útraty v kavárnách
• Volnočasové aktivity
• V Asii pronájem a benzín do motorky
• Místní mobilní internet a volání
• Pojištění
• Víza, jsou-li potřeba, a jejich prodloužení
• Daně – před těmi bohužel neutečete
• Dostatečná finanční rezerva (měla by pokrýt minimálně měsíční náklady navíc a bezpečně letenku domů)
Jak začít?
Že si sednete do stínu palem s drinkem v ruce a práce půjde sama? Ani náhodou. Nomádi potřebují obrovskou disciplínu. Protože výmluv, proč zrovna nepracovat, najdou v cizině ještě mnohem víc než doma. Nomádství má obrovské výhody, jen je potřeba je umět využít.
Vlastně je to celkem jednoduché, základem práce je rutina. Nikoliv stereotyp. Rutina. Vstát, nasnídat se, případně si krátce zavičit, zaběhat, zasurfovat, a pak udělat co nejvíce práce za co nejkratší dobu. Jinak to dlouhodobě nemá šanci fungovat.
Důležité je samozřejmě plánování – pokud nevíme, co máme udělat, těžko bude náš den skutečně produktivní. Držíme se pravidla začít den úkolem, který je opravdu ten nejdůležitější. Buď nám vydělá nejvíce peněz, nebo hodně posune jeden z našich projektů. Až pak děláme všechno ostatní.
Před tím, než vyrazíte pracovat z druhého konce Země, jděte místo kanceláře občas pracovat z kavárny za rohem, později z jiného města. Vyzkoušejte si, jak si dokážete udržet disciplnínu a komunikovat s klienty. Naučte je, že jste na příjmu pouze na mailu – po telefonu řešte jen urgentí záležitosti, osobní schůzky omezte téměř na nulu. Pokud jste zaměstnanec, požádejte z počátku o částečný homeoffice. Až když to bude dlouhodobě fungovat, můžete přijít s návrhem práce na dálku. Rozdíl mezi homeoffice a digitálním nomádstvím je totiž jen v hlavě vašeho šéfa.
Nám příprava pracovního i životního stylu na digitální nomádství trvala dva roky. Dva roky usilovné dřiny s jasným cílem – pracovat odkudkoli na světě. Teď díky tomu můžeme být téměř kdekoliv, stačí nám alespoň trochu funkční internet. Pokud vás zajímá víc, přečtěte si náš článek na blogu, velkou pasáž jsme digitálnímu nomádství věnovali i v knize.
Matouš Vinš a Petr Novák, www.travelbible.cz