23. dubna 2020 11:15

Kdo je Christiane Amanpour? Na CNN Prima NEWS míří pořad jedné z nejslavnějších novinářek na světě

Mezi největší lákadla nového zpravodajského kanálu CNN Prima NEWS bude patřit i diskusní pořad Christiane Amanpour.

Pořad Amanpour je vlajkovou lodí CNN v oblasti zahraniční politiky a ve světě zpravodajství zaujímá pozici na samém vrcholu diskusních pořadů. Důvod je prostý – Christiane Amanpour se dlouhodobě daří získat hosty, které nikdo jiný na světě nemá.

Jako první například bezprostředně po teroristických útocích 11. září vyzpovídala tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira a prezidenty Pákistánu a Afghánistánu Parvíze Mušarafa a Hámida Karzáího. Mluvila s egyptským prezidentem Husním Mubárakem těsně před jeho sesazením a jako vůbec poslední novinářka udělala rozhovor s někdejším lybijským diktátorem Muammarem Kaddáfím.

Sama Amanpour o svém pořadu tvrdí, že nemá podporovat názorový proud určité části publika. „Věřím, že moje práce je o něčem jiném. O tom poskytnout divákům širší perspektivu, ukázat jim cestu ke skutečným informacím založených na faktech, ukázat jim pravdu, aby se následně mohli rozhodnout, jak se zachovat, jak informace využít a jak na ně reagovat,“ řekla v minulosti Christiane Amanpour.

Christiane Amanpour – novinářka s íránskými kořeny

Světoznámá novinářka Christiane Amanpour se narodila v lednu roku 1958 v Londýně do britsko-íránské rodiny. Otec pocházel z Teheránu a rodina měla přímé vazby na tehdejší vládnoucí rodinu Pahlaví. Její strýc byl víc než dvacet let generálem íránského letectva a po islámské revoluci v roce 1979 ho čekala poprava.

První roky svého života prožila malá Christiane v Teheránu, kde začala chodit do školy. V jedenácti ji pak rodina poslala do londýnské internátní školy. Díky tomu uměla Amanpour od dětství mluvit plynně anglicky a persky, což jí pomohlo v budoucí novinářské kariéře. Její rodina do Londýna uprchla krátce po islámské revoluci, k níž došlo v roce 1979. Po dokončení střední školy se Christiane Amanpour přestěhovala do Spojených států, kde vystudovala žurnalistiku na univerzitě ve státě Rhode Island.

Christiane Amanpour – válečná zpravodajka

Do CNN se poprvé dostala v roce 1983. Začala v zahraniční redakci v Atlantě jako běžná asistentka, rychle se ale vypracovala. Během prvních let pokrývala íránsko-iráckou válku a v roce 1986 dostala na starost informování o postupném skomírání komunistických totalitních režimů ve východní Evropě.

Její kariéra nabrala rychlé obrátky začátkem 90. let. Udělala si jméno pokrýváním irácké okupace Kuvajtu a napjatých vztahů v Perském zálivu. Už jako slavná novinářka pak vyšla z války v Bosně, kde informovala na pozici válečné zpravodajky přímo z bojových zón, přispěla k odhalování válečných zločinů a vraždění a byla přímou svědkyní obléhání Sarajeva. Město jí za novinářskou práci udělilo čestné občanství.

Později Amanpour informovala přímo z centra dění v oblastech zasažených katastrofami. Například při hurikánu Katrina z roku 2005, který zabil přes tisíc lidí, devastujícím zemětřesení na Haiti v roce 2010 či ničivé tsunami v Japonsku v roce 2011.

Christiane Amanpour – oceňovaná žurnalistka

Práci v terénu v roce 2009 s těžkým srdcem vyměnila za moderátorské křeslo ve studiu. I tak se ale dál snaží posunovat hranice žurnalistiky a poskytovat divákům ty nejlepší informace. „Diváci nechtějí jen kliknout na internetový odkaz a dostat další smyšlené informace, ze kterých se díky zveřejnění médii stala fakta. Chtějí inteligentní debatu. A přesně o to se snažíme.“

Za svou dlouholetou kariéru se Christiane Amanpour podařilo získat mnoho předních televizních a novinářských ocenění včetně 11 cen Emmy za zpravodajství a dokumentární tvorbu, čtyř cen Peabody, dvou novinářských cen George Polka, tří ocenění za televizní žurnalistiku duPont-Columbia Award a také Courage in Journalism Award udělovanou za odvážnou práci novinářek. Organizace UNESCO si Christian Amanpour vybrala jako velvyslankyni pro svobodu tisku a bezpečnost novinářů.

Christiane Amanpour – glosátorka české politiky

Amanpour má ale zkušenosti i s Českou republikou. V roce 2007 vystoupila jakožto vedoucí mezinárodního zpravodajství CNN jako delegátka na konferenci Forum 2000 v Praze s podtitulem Svoboda a odpovědnost.

Ve svém projevu akcentovala mimo jiné vrtkavost objektivity v novinářské práci a odpovědnost v současném světě. A vyzdvihla to, že informace CNN například z konfliktů na Balkáně pomohly dotlačit vlády k těžkému rozhodnutí intervenovat. Během své návštěvy Prahy se také svěřila se svými zážitky ze sledování sametové revoluce v tehdejším Československu.

„Scéna tady na Václavském náměstí, když Alexander Dubček vystoupil na balkón a jako by objal lidi... Je to pro mě to nejneuvěřitelnější politické gesto, které jsem kdy viděla, protože je to vůdcovské gesto. A my zapomínáme, že vůdcovství je o lidech, a tomu on v tom okamžiku porozuměl,“ řekla Christiane Amanpour v roce 2007.

O deset let později ve svém pořadu Amanpour také vyzpovídala českého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten se ve víc než pětiminutovém rozhovoru snažil bránil označení za populistu nebo přirovnávání k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a hlásil se k evropským hodnotám.

Christiane Amanpour – hvězda filmů a seriálů

Christiane Amanpour je skutečnou světovou ikonou zahraniční novinařiny. O její popularitě a věhlasu svědčí i to, že se mnohokrát objevila v televizních seriálech či hollywoodských filmech, ve kterých si zahrála sebe samu. Vystupovala tak například v seriálu Gilmorova děvčata, kde k ní vzhlíží jedna z hlavních postav, studentka žurnalistiky Rory Gilmorová. Později se objevila třeba ve filmových hitech Iron Man 2 či Růžový panter 2.

(red)

Představení celého multimediálního projektu CNN Prima NEWS najdete ve videu níže a na této webové stránce.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora