Kde se vzaly lampiony štěstí? Používaly se i ve válkách
Lampiony štěstí mají na svědomí požáry v Německu i Čechách. Kde se tahle nenápadná pyrotechnická zábava vzala a k čemu sloužila? V Číně kdysi uměli lampiony využít k mnoha účelům.
Kauzy posledních týdnů nás nutí k zamyšlení nad původem a účelem lampionů štěstí. Tato na pohled pěkná, leč nebezpečná věc totiž vlastně spadá mezi zábavní pyrotechniku, a v řadě zemí je dokonce zakázaná. Funguje na principu horkovzdušného balónu, jelikož malý hořák zahřívá vzduch přikrytý jen speciálním papírem; horký vzduch následně celou konstrukci nadlehčuje a vynáší vzhůru.
Slavné lampiony štěstí
Ne všechny lampiony však nutně musejí létat. V historii se totiž často jednalo jen o papírový vak se svíčkou – čili starověkou formu osvětlení. V takových případech se bavíme o období přelomu letopočtu, přestože přesná datace je v zásadě nemožná. Až ve 20. století se totiž začaly objevovat věrohodné vědecké práce snažící se dopátrat původu lampionů. Stopy nejčastěji končí u čínského vynálezce Cchaj Luna (též Cai Lun), který na konci 1. století našeho letopočtu údajně vynalezl papír jakožto materiál, na nějž se psalo mnohem snáze než na do té doby využívané hedvábí. Následně trvalo více než tisíc let, než se papír dostal do Evropy!
Jiné zdroje však hovoří o tom, že se látka podobná papíru už o celá dvě století před dobou Cchaj Luna používala právě jako obal lampionů. Ty si oblíbili především buddhističtí mniši, kteří na osvětlený papír lampionů promítali své sny a přání; dle buddhistické symboliky totiž lampion souvisí s osvícením, poznáním. Dodnes jsou lampiony v mnoha oblastech Číny důležitou součástí řady slavností a lidé v průvodech je zapalují jako symbol plodnosti, hojnosti, štěstí či třeba radosti nad tím, že se rodina může setkat – významů je opravdu mnoho, vždyť dalším využitím lampionů bylo třeba označení pro nevěstince, v takových případech obvykle svítily červenou barvou; ne nadarmo se vžil termín „červená lucerna“…
Války a další nebezpečí
Jenže pokud píšeme o lampionech štěstí, máme na mysli především v úvodu zmíněnou variantu, která se po zapálení vypouští do vzduchu. A v tomhle případě už známe i o poznání drsnější způsoby využití lampionů – ve starověké Číně se jich totiž užívalo jakožto signalizace ve válkách a pomocí různých kombinací vypouštěných lampionů bylo možno předat tajné zprávy. Popsaná je i funkce osvětlení noční oblohy při obléhání měst, což dobyvatelům usnadnilo útok. Tato vojenská využití bývají připisována Ču-ke Liangovi, vojevůdci a stratégovi počátku 3. století našeho letopočtu.
K lampionům štěstí přitáhly pozornost události z letošního Nového roku, kdy při požáru v německém Krefeldu zahynuly více než tři desítky zvířat (především primátů). Do tamější zoo totiž přiletěly právě zapálené lampiony štěstí a způsobily rozsáhlý požár. Mnoho nechybělo a podobná tragédie se mohla odehrát o něco později i v Praze, tam však zvířata zachránila náhoda. Přestože tedy byly lampiony štěstí v historii využívány k oslavám i válečným účelům, v našich podmínkách pro ně zřejmě není místo.
Text: MS