Na kapavku přestávají fungovat antibiotika. Co všechno člověku hrozí a jak se bránit?
Mnohé z příznaků této pohlavně přenosné choroby jsou velmi nepříjemné, a pokud se neléčí, komplikace mají potenciál minimálně trvale poškodit lidské zdraví.
Bakterie rezistentní na antibiotika jsou v posledních letech jednou z největších hrozeb pro lidstvo, a to je v době počínající klimatické krize, potenciálního ohrožení mikroplasty a vyhrožování Ruska použitím jaderných zbraní co říct. U jedné nemoci se teď obavy lékařů začínají vyplňovat. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) si rezistenci vůči antibiotikům, která lékaři k její léčbě předepisují, vyvinula bakterie Neisseria gonorrhoeae způsobující kapavku.
Kapavka 5 Zdroj: iStock
Co způsobuje a jak moc je nebezpečná?
Název tohoto onemocnění pravděpodobně bude znít povědomě všem, kteří překročili hranici pohlavní dospělosti. Je vysoce nakažlivé, velmi běžné, dokonce je jedním z nejrozšířenějších pohlavních onemocnění na světě, a přenáší se mezi lidmi hlavně nechráněným pohlavním stykem. A pozor, nejen vaginálním, ale také análním nebo dokonce orálním. A existují také daleko vzácnější případy nákazy nepohlavní cestou, třeba během porodu.
Příznaky jsou četné, a jeden nepříjemnější než druhý. V případě přenosu klasickým pohlavním stykem se bakterie dostávají do pohlavního i vylučovacího systému, kde způsobují hnisání sliznic. Pokud přenos proběhne při orálním styku, často se projeví podobně jako angína. V konečníku zase způsobí svědění, výtok, nebo dokonce krvácení.
Kapavka 2 Zdroj: iStock
U žen může bohužel onemocnění dlouho probíhat bezpříznakově a nemoc se tak šíří dál. Nemoc ale také často způsobuje nepříjemný výtok, krvácení mezi menstruacemi nebo po pohlavním styku, pálení a řezání při močení a hnisavé, zanícené vřídky zvenčí pohlavního orgánu. A když se dostane hlouběji, může se zanítit i děložní sliznice nebo vejcovody a vaječníky, což způsobí bolesti a horečky a může vést i k neplodnosti.
U mužů se kapavka na rozdíl od žen ve většině případů ozve velmi záhy po nakažení, přesněji 2 až 5 dní po něm. A pokud to vůbec jde, jsou pro ně prvotní příznaky ještě nepříjemnější. Bakterie totiž napadají sliznici v močové trubici, což způsobuje pálení a řezání při močení a hnisavý výtok z penisu. Neléčí-li se, způsobí nemoc zánět prostaty, varlete či nadvarlete, erekce i ejakulace velmi bolí a samozřejmě, tak jako u žen, ohrožuje takto pokročilé onemocnění plodnost.
Neléčená infekce se navíc může dostat do krevního oběhu a způsobit záněty kloubů a kožní vyrážky. Můžete si ji zanést i do oka a oslepnout. Oči miminek napadá i při přenosu od matky na novorozence. Těhotné ženy kvůli infekci můžou o miminko přijít a infekce kapavkou taky zvyšuje pravděpodobnost nákazy virem HIV.
Kapavka 3 Zdroj: iStock
Léčba selhává
Bakterie kapavky je velmi adaptabilní a postupně si vyvinula odolnost proti téměř všem druhům antibiotik, která na její léčení lékaři nasazovali. V současnosti se proti ní používá kombinace azitromycinu a ceftriaxonu, jenže po světě se už od roku 2018, kdy ji poprvé objevili odborníci v Anglii, šíří i varianta rezistentní proti této kombinaci a lékaři už nemají moc kam sáhnout. CDC a další organizace proto kombinovanou léčbu přestaly doporučovat a místo toho se bude léčit jen ceftriaxonem ve vyšších dávkách. I proti němu ale už existuje odolný kmen.
Problém je, že vyvíjet nová antibiotika se farmaceutickým firmám moc nevyplatí, lidé je užívají jen krátkodobě, nepříliš často a lékaři by je měli předepisovat jen v krajních případech. Proto se objevují hlasy, například ze Světové zdravotnické organizace, že by bylo nejlepší proti kapavce vyvinout očkování. V současnosti je ale něco takového ještě v nedohlednu.
Zdroj: Mayo Clinic