Nezničitelný AK-47 poskládá i malé dítě, geniální konstrukce dodnes udivuje
Kalašnikov: Zbraň století (2) - konstrukce
V roce 1947 se sovětský konstruktér Michail Kalašnikov zapsal do historie, když dokončil návrh útočné pušky, která bez nadsázky změnila podobu moderního bojiště. AK-47, jak byla zbraň pojmenována, vznikla v reakci na poptávku sovětské armády po spolehlivé a snadno ovladatelné zbrani, která by obstála i v těch nejnáročnějších podmínkách. Bývalý tankista Kalašnikov tak vytvořil zbraň, která výrazně překonala konkurenci svou jednoduchostí a spolehlivostí.
Jedním z nejvýraznějších rysů AK-47 je již zmíněná jednoduchost konstrukce, která by se dala označit za mistrovské dílo minimalismu. Zbraň se skládá jen z několika desítek součástí, což se pozitivně odráží nejen na jednoduchosti výroby, ale také na údržbě či případných opravách. Základem je plynový mechanismus s pístem, který pohání otočný závorník. Tento systém je natolik jednoduchý a odolný, že umožňuje hladký chod zbraně i při velkém znečištění nebo opotřebení.
AK-47 mají dodnes v oblibě povstalci i teroristé. Tady s ním pózují bojovníci islámského státu Zdroj: Handout / Zuma Press / Profimedia
Základem útočné pušky jsou nahrubo opracované díly Zdroj: Getty Images
AK-47 je jednoduchý a spolehlivý Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
AK-47 Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Michail Kalašnikov Zdroj: Pictorial Press Ltd / Alamy / Alamy / Profimedia
RPG-7 a AK-47 Zdroj: iStock
AK-47 se stal nejrozšířenější útočnou puškou Zdroj: Getty Images
Bylo vyrobeno přes 100 milionů kusů kalašnikovů, které používají armády i povstalci v nejméně 106 zemích světa Zdroj: iStock
Mladá Polka se učí složit AK-47 Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Mířit se s AK-47 moc nedá Zdroj: Getty Images
V době jeho vzniku byla klíčovou schopnost kalašnikova vystřelit až 30 nábojů bez nutnosti dobíjet Zdroj: iStock
Žena kmene Mursiů s nezbytným kalašnikovem Zdroj: Getty Images
Bojovnice islamistických Jeruzalémských brigád v pásmu Gazy Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Surmové jsou divoký a nevypočitatelný národ ve východní Etiopii Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Kmen Karo se svými 400 lidmi patří mezi nejmenší etnika, které žijí v povodí řeky Omo v Etiopii Zdroj: Getty Images
Bez AK-47 ani ránu (Jižní Súdán) Zdroj: TREVOR_C0LETrevor Cole/mediadrum / Media Drum World / Profimedia
AK-47 mají dodnes v oblibě povstalci i teroristé. Tady s ním pózují bojovníci islámského státu Zdroj: Handout / Zuma Press / Profimedia
Bylo vyrobeno přes 100 milionů kusů kalašnikovů, které používají armády i povstalci v nejméně 106 zemích světa Zdroj: iStock
V době jeho vzniku byla klíčovou schopnost kalašnikova vystřelit až 30 nábojů bez nutnosti dobíjet Zdroj: iStock
Čtěte také: Legendární sovětský samopal pohřbil až Kalašnikov. Podívejte se, jak skvěle střílel
Plynový píst navíc eliminuje velkou část zpětného rázu, což zvyšuje stabilitu a přesnost střelby, tedy další důležité atributy, díky kterým AK-47 nezaostává za konkurenčními zbraněmi. Vše je rovněž nenáročné na preciznost či přesnost výroby, což bylo klíčové zejména v poválečných letech. Díky tomu bylo možné vyrábět AK-47 ve velkém objemu a zajistit produkci i v zemích s omezenými technologickými možnostmi.
Spolehlivost v jakémkoliv prostředí
AK-47 se také proslavil svou schopností fungovat v extrémních podmínkách. Zbraň může být vystavena prachu, bahnu, dešti nebo mrazu, a přesto si téměř vždy zachová plnou funkčnost. Tato vlastnost udělala z AK-47 nástroj oblíbený nejen pravidelnými armádami, ale i mezi partyzánskými jednotkami či povstalci po celém světě.
Důležitým faktorem spolehlivosti je relativně volné zpracování součástek, které snižuje riziko zaseknutí zbraně. Kalašnikovův návrh úchytných mechanismů, minimum pohyblivých částí a jednoduché ovládání tak zajistily, že zbraň mohli používat i málo vycvičení vojáci. Ti dokázali fungování zbraně rychle pochopit a velmi snadno si osvojili její rozborku.
Zmíněný mechanismus závěru je navíc kombinovaný s relativně otevřeným přístupem ke všem klíčovým částem zbraně, takže díky tomu může docházet k plnohodnotnému a rychlému čištění i v polních nebo bojových podmínkách. „AK-47 je v podstatě hrubý kus zemědělského nářadí, ale její sklizeň je samozřejmě krvavá,“ říká v dokumentu Kalašnikov: Zbraň století na Prima ZOOM britský historik Guy Walters.
Dědictví AK-47
AK-47 je dodnes nejrozšířenější útočnou puškou na světě. Je symbolem jednoduchosti, spolehlivosti a efektivity. Kalašnikovův geniální, přesto minimalistický design ovlivnil nejen konstrukci řady dalších zbraní, ale i moderní vojenskou taktiku.
Mohlo by vás také zajímat: Čech vylepšil kalašnikov. Ukrajinci mohou díky mazanému vynálezu střílet za roh
Ačkoliv byla původně navržena jako nástroj obrany, puška AK-47 se stala synonymem pro revoluce a konflikty všech druhů, což podtrhuje její historický a politický význam. Zapomínat však nesmíme na to, že i když je puška obdivována jako inženýrský zázrak, její role ve světových konfliktech z ní přirozeně učinila velmi silný symbol násilí a destabilizace.
Zdroj: Herald Tribune, Britannica