Jsou kočky škodlivé pro děti? Nejspíš ano!
Vliv domácích mazlíčků na zdraví se řeší neustále. Kočkám není věnována taková pozornost jako psům, avšak měla by – nejspíš totiž představují skutečné riziko.
Nedávno jsme psali o tom, jaký vliv může mít psí miláček na kvalitu vašeho spánku. To byl pouze jeden z mnoha výzkumů zabývajících se právě psy – jenže jak jsou na tom kočky? Profesor psychologie Hal Herzog už několik desítek let studuje vztahy lidí a zvířat a nedávno zmínil zajímavý a trochu překvapivý výzkumný fakt: kočkám se z pohledu vědy dostává mnohem méně pozornosti nežli jejich psím kolegům. A dokonce i výsledky oněch nemnoha výzkumů zaměřených na vztah lidí a koček jsou velmi rozporuplné – některé zmiňují menší riziko kardiovaskulárních onemocnění u starších lidí, kteří mají doma kočky, jiné zase varují před nežádoucími vlivy jako zvýšeným rizikem alkoholismu či chronickými nemocemi. Jak jsou na tom ale kočky ve vztahu k dětem?
Kočky, psi a děti
Velmi diskutovanou otázkou je vliv zvířat na zdravý fyzický i psychický vývoj dítěte. Autoři takových studií opakovaně upozorňují na to, že nezjišťují kauzalitu, nýbrž korelaci – nelze tedy kupříkladu říct, že vyrůstání ve společnosti psa snižuje u dětí úzkost. Správným výsledkem je totiž pouze informace, že méně úzkostné děti jsou v rodinách, které vlastní psa. Na což mimochodem skutečně přišla tři roky stará studie. Takže jakkoli nelze určit příčinu a důsledek, přítomnost psa v domácnosti se zřejmě na vývoji dítěte alespoň v určitých ohledech odráží pozitivně. Jenže co kočky?
Doktorka Moira Riley a její spolupracovnice z newyorského Bassett Research Institute zpracovaly data o 643 dětech ve věku od čtyř do deseti let. Ze sebraných dat se podařilo získat dvě informace, které nejsou pro milovníky koček zrovna dobrou zprávou. 180 dětí, které žily v domácnosti s kočkami, nevykazovalo oproti zbytku lepší zdravotní či psychický stav; ba naopak, významný rozdíl byl v pozornosti. Děti podle dat v této oblasti vykazovaly některé poruchy. Na vině může být vystavení parazitické toxoplazmóze či samozřejmě i úzkostlivější rodiče, kteří kočku do domácnosti přivedou; zvýšené riziko pro děti však kočky zřejmě skutečně představují.
Nutnost výzkumů
Nutno připomenout, že kočičích výzkumů je přece jen stále málo, a tak bychom se zmíněnými výsledky neměli přehnaně děsit – počkejme si na jejich opakovaná potvrzení. A na závěr ještě podnět k zamyšlení: víte, proč je zhruba desetkrát více studií o psech než o kočkách? Důvodem jsou zřejmě finance. Zkoumání psů je totiž lukrativnější z hlediska jeho následného použití. Psi se využívají v terapii či pomoci handicapovaným, na druhou stranu jsou také napadení z jejich strany velkým rizikem. O jejich hlubší pochopení je proto výraznější zájem nežli o líné chlupáče, kteří vám vrní na klíně. Snad se ale situace časem vyrovná a i příznivci elegantnějších šelem se dočkají!
Text: MS