11. října 2019 06:00

Jeden čaj v sobě skrývá miliardy částeček mikroplastů, šokovali vědci

Máte rádi čaj? S mlékem, cukrem? A co s miliardou částeček mikroplastů? To je totiž běžný nápoj.

Kde se v čaji mikroplasty berou? Odpověď je jednoduchá: řada producentů a distributorů čaje v posledních letech nahradila papírové sáčky na čaj sáčky plastovými nebo „saténovými“, což je ovšem také plast. Samozřejmě jsou tyto sáčky zcela zbytečnou zátěží pro životní prostředí, ale navíc nepřinášejí nic dobrého ani pro ty, kdo čaj z nich pijí. Ostatně není to jediná chvíle, kdy pijeme a jíme umělou hmotu

Nepijeme čaje, ale plastové nápoje

Popsali to vědci v rámci nového výzkumu, který vyšel v odborném časopise Enviromental Science and Technology. Autoři studie zjistili, že se ze sáčků do nápoje uvolňují miliardy mikroplastů (částice o velikosti mezi 100 nanometry a 5 milimetry) a nanoplastů (částice menší než 100 nanometrů). Tato práce vznikla na univerzitě v Montrealu, kde vědci testovali sáčky od čtyř různých výrobců. Namáčeli je do vody o teplotě 95 stupňů a pak pod elektronovými mikroskopy studovali, co se ze sáčků uvolnilo do vody – samotný čaj z nich předtím samozřejmě pečlivě odstranili.

Výsledky byly naprosto šokující: z každého jednoho sáčku se do horké vody uvolnilo 11,6 miliard částeček mikroplastů a dalších 3,1 miliard částeček nanoplastů. Vědci zdůrazňují, že plastům se člověk u čaje, pokud si nekupuje sypaný, vyhne jen těžko. „Saténové“ sáčky jsou totiž vyrobené z nylonu a PETu a také řada papírových sáčků je dnes „vylepšená“ plastovými vlákny, aby se tak netrhaly.

Celý tento proces je ale vymyšlený velmi špatně – podle autorů studie horká voda teplotou blízká varu vlákna umělé hmoty narušuje a způsobuje, že se rozpadají a částečky z nich se masově uvolňují do čaje, respektive do plastového nápoje, který ze setrvačnosti čajem nazýváme.

Škodí mikroplasty?

Zda jsou mikroplasty škodlivé, není možné s jistotou říci. Poslední zprávy vědců naznačují, že pro člověka riziko nepředstavují, objevilo se ale také několik znepokojivých výzkumů, které prokázaly, že tyto drobné částečky umělé hmoty mají negativní dopad zejména na drobnější organismy.

Problém je, a opakují to i autoři tohoto výzkumu, že věda má zatím omezené možnosti poznání – dělat pokusy na lidech, kteří by museli mikroplasty užívat, by zcela porušovala pravidla vědecké etiky a zvířata reagují na zvýšené množství mikroplastů velmi různorodě a tedy odlišně.

Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom