Je nošení bot navenek i doma nehygienická zhovadilost? Velká studie našla důkazy
Přezouvat se, nebo ne? Vědci popsali, že nepřezouvat se doma neznamená vyšší riziko pro lidské zdraví. Ruce jsou mnohem špinavější.
Pro většinu Čechů je první návštěva normální západní domácnosti šokem: zatímco u nás se při vstupu do domu přezouváme do pantoflí, bačkor nebo jiných domácích škrpálů, obyvatelé Západu se klidně doma procházejí ve stejné obuvi, v níž se pohybovali celý den. „To jsou ale prasata,“ napadne většinu z nás. Zdá se to být velmi intuitivní: na botách přece musí být mnohem více nečistot, a tedy i nejrůznějších choroboplodných zárodků, které se pak na podrážce dostávají do domácnosti.
Jenže nový výzkum amerických mikrobiologů ukázal, že selský rozum jako obvykle selhal i v tomto případě, a co vypadá jako logické, je ve skutečnosti zcela jinak. Když se brojí vůči nošení obuvi navenek i doma, nejčastěji přijde řeč na studii z roku 2008, která prokázala, že je to opravdu extrémně nezdravý zlozvyk – její hlavní autor dokonce při prezentaci jejích výsledků prohlásil, že končí nejen s nošením bot doma, ale dokonce už nikdy nebude dávat po americku boty na stůl. Ukázalo se totiž, že množství nebezpečných bakterií E.coli na podrážkách bot bylo extrémně vysoké.
Moc špatná věda
Tento výzkum je ale typickou ukázkou toho, co opravdu není věda a o čem byste se měli dočíst maximálně v tom nejhorším bulváru: výzkumu se zúčastnilo jen deset osob, platila ho firma, která vyrábí obuv, a jeho výsledky nevypovídají díky použité metodě vůbec o ničem…
Nový výzkum, který na rozdíl od toho 11 let starého vyšel v prestižním vědeckém časopise s recenzním řízením, ale ukazuje, že bakterie z bot v domácnosti nepředstavují prakticky žádné riziko. Boty jsou totiž ve styku jen s podlahou, takže nehrozí, že by přišly do kontaktu s něčím, co přijde do kontaktu s ústy – tedy jediný možný způsob, jak by se se E.coli mohly dostat do lidského těla. To samozřejmě platí jen tehdy, pokud by člověk nekonzumoval potravu z podlahy…
Domácí hrozby
Vědci tvrdí, že mnohem větší hrozbou než boty jsou doma například mycí houby, zejména ty na mytí těla – ve vlhkém prostředí a temnotě koupelny jsou v podstatě gigantickou Petriho miskou, kde bují život neuvěřitelným způsobem. Bohužel nejčastěji takový, který ohrožuje lidské zdraví…
A vůbec nejhorší hrozba se nachází na opačné části těla než jsou podrážky – podle mikrobiologů a hygieniků jsou jí nemyté lidské ruce; ty jsou v současné době vůbec nejčastějším zdrojem nemocí, které vnikají do našich domácností, ať už se přezouváme, nebo ne. Text: Martin Kolář