Japonsko čeká obří válku jakuz! Proč vznikla a o co se bojuje?
Jak vypadá válka japonských mafiánů?
Policie v Japonsku má plné ruce práce – zatím jen s přípravami na válku gangů. Největší ostrovní kriminální organizace, jakuza Jamaguči-gumi se totiž rozpadá. A boj o moc, který logicky nastane, bude krvavý, velmi krvavý…
Jen pro představu: japonští kriminalisté odhadují, že tato organizace má nejméně 23 000 členů a působí prakticky ve všech japonských prefekturách. Co se v ní děje? Vše je samozřejmě zakryté závojem tajností a nejasností, ale zdá se, že vinu nese šéf této jakuzy Šinobu Cakusa.
Vše se mění – i Japonsko...
Šinobu Cakusa seděl 13 let ve vězení – například za nelegální držení střelné zbraně, ale především proto, že samurajským mečem zabil svého konkurenta v boji o místo šéfa mafie.Třiasedmdesátiletý veterán se stal bossem Jamaguči-gumi roku 2005 a od té doby už způsobil pořádné pozdvižení. Zřejmě výrazně upřednostňuje některé své oblíbence a navíc se pokouší proniknout do oblastí, kde jakuza doposud nepůsobila. To vyvolává mezi tradicionalistickými členy napětí, které teď má ještě další důsledky.
Jamaguči-gumu sdružuje asi polovinu všech gangsterů v celé zemi vycházejícího slunce, ale teď se z ní asi tucet organizací odtrhl. Jde o protest proti protežování jedné z větví organizace, konkrétně o Kodo-kai z města Nagoja. Mladý a dynamický gang s podporou šéfa celé jakuzy přenesl úspěšně svůj vliv i jinam, například do Tokia a na celé východní pobřeží.
Kdo s koho?
Momentálně tedy proti sobě stojí dvě skupiny: dvanáct odpadlých gangů a asi dvacítka loajálních. Napětí ještě zvyšuje fakt, že reputace a moc jakuze v poslední době výrazně klesá; podle kriminalistů má rekordně nízký počet členů. Policisté tvrdí, že násilí je nejpravděpodobnější způsob, jak to celé může skončit.
Podobné války jakuz už Japonsko zažilo vícekrát a vždy to byla „krvavá lázeň“. Naposledy k tomu došlo v polovině 80. let 20. století, kdy zemřely v bojích desítky mafiánů. Další stovky pak pozatýkala policie… Letošní boje by podle policie z Kobe (kde má Jamaguči-gumi sídlo) mohly být ještě mnohem krvavější.
Hlavní příčinou vzniku konfliktu je ekonomická deprese, v níž Japonsko už dlouhá léta je. Nejvíc financí se kvůli ní koncentrovalo právě do Tokia – a tak se toto město stává stále zajímavějším i pro kriminální organizace. Jakuza navíc prochází přeměnou svých aktivit z klasického vymáhání výpalného, prostituce a dalších „pouličních“ aktivit na kriminalitu ekonomickou. A k ní jsou v Tokiu, sídlu burzy a většiny korporací, ideální podmínky…