Jak přesně zabíjí kokain? Nevede jen k zástavě srdce
Účinky kokainu se vědci zabývají dlouhodobě. Nyní zjistili, že zabíjí jinak, než se obecně tvrdí a očekává.
Hlavním důvodem smrti uváděným při smrtelném předávkování kokainem byla doposud zástava srdce. Ta však nemusí být jediným důvodem našeho skonu. Principy působení kokainu na lidský organismus lékaři studují dlouhodobě a zdá se, že člověka může snadno zabít i fatální přehřátí organismu, kdy oběť v podstatě zemře na horečku. Tvrdí to studie publikovaná v odborném magazínu Annals of Internal Medicine.
Smrtící hypotermie
Smrtící potenciál podle všeho výrazně zvyšuje užití kokainu v nevětraných či vydýchaných prostorách při větší fyzické aktivitě. Tedy například v nočních klubech. Hlavního autor studie Craig G. Crandall z University of Texas Southwestern tvrdí, že „jednotlivci zneužívající kokain, zvláště při vysokých teplotách, nevnímají, že je jim horko, a proto je méně pravděpodobné, že pijí vodu nebo najdou chladnější prostředí.“ Skutečnost, že kokain zvyšuje tělesnou teplotu, byla původně přičítána právě zvýšené fyzické aktivitě. Nyní se však ukázalo, že kokain spíš aktivně zabraňuje ochlazování organismu.
Občasné užití (ne)zabíjí Zdroj: iStock
Experiment s trubicemi
Vědci se rozhodli hypotézu otestovat na sedmi dobrovolnících, kteří s kokainem neměli žádnou zkušenost. Aplikovali jim na nosní sliznici malou dávku kokainu a oblékli je do obleků, které byly vyhřívány všitými trubicemi s teplou vodou. Trubice tak zvyšovaly tělesnou teplotu a simulovaly zvýšenou tělesnou aktivitu. Pomocí spolknutých vnitrotělních teploměrů zároveň vědci měřili tělesnou teplotu.
Ukázalo se hned několik faktorů, které ve finále mohou vést ke smrti. Lidé si méně uvědomovali své přehřátí (nebylo jim takové horko) a zároveň se méně potili, což snižovalo termoregulační schopnosti organismu. Droga navíc zabránila tomu, aby se krevní cévy na kůži rozšiřovaly a umožňovaly uvolňování tepla. Možné přehřátí organismu je tedy jen logickým vyústěním.
Koku známe 5 000 let
Přestože eutrofizující účinky koky byly známé 5 000 let před naším letopočtem, teprve chemické zpracování udělalo z kokainu celosvětově rozšířenou drogu. Kokain byl v minulosti používán i jako lokální anestetikum, používal se dokonce jako lék na depresi a smutek. Později se ale ukázalo, že způsobuje na srdečním svalu drobné ranky, které se postupem času rozšiřují. „Kokain je kardiotoxický: lidé, kteří zemřeli na předávkování kokainem, mají více kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních patologií než ti, kteří zemřeli na předávkování opiáty. Mezi uživateli kokainu je vyšší výskyt ischemické choroby srdeční a arterosklerózy, vyskytují se trvalé srdeční arytmie (nezmizí, když uživatel začne abstinovat). Kokain zvyšuje riziko ischemických mozkových příhod a trombóz,“ přibližuje vliv kokainu na srdce na svých stránkách prev-centrum.