Jak se vyrovnat se stresem? Nejlépe pomocí humoru
Podle nedávného výzkumu má používání humoru kladný vliv na psychiku. Nejvýrazněji se to projevuje v těžkých životních situacích, tehdy humor oceníte nejvíce.
Aniž bychom si to uvědomovali, humor má jednu úžasnou vlastnost. Nutí nás podívat se na stejnou situaci z jiného úhlu pohledu. Spousta vtipů je založená na dvojsmyslnosti, více významech téhož slova. Tentýž přístup lze pak aplikovat i na celé situace, jelikož díky změně pohledu na věc můžeme ocenit i původně skryté pozitivum jinak velmi nepříjemné situace. To se samozřejmě netýká všech typů humoru; například ironizující vtipy, jejichž cílem je ponížit partnera v komunikaci, takto pozitivně rozhodně nefungují.
Nebezpečí stresu
Výzkumnice Heidi Fritz, Leslie Russek a Melissa Dillon v trojici výzkumů zkoumaly, jak přesně humor pomáhá zvládat stresové situace. První z nich se zabýval chronicky nemocnými pacienty. Ti měli za úkol pravidelně vyplňovat dotazníky hodnotící jejich psychickou pohodu (respektive spíše nepohodu) a používání humoru. Jasně se ukázalo, že ve dnech, kdy pacienti používali více humoru, prožívali nižší úroveň psychické nepohody.
Další dvě studie se zaměřily na něco podobného, tentokrát však s odlišnými vzorky účastníků. Jedna zkoumala vysokoškoláky a jejich prožívání stresujících událostí v průběhu několika let, druhá (a to je skutečně zajímavé) se zabývala prožíváním stresu po útocích z 11. září (lidé byli sledování od října 2001 po dobu několika následujících měsíců). Oba výzkumy spočívaly v tom, že jejich účastníci hodnotili míru své prožívané míry stresu, sociální podpory, strategie vyrovnávání se s problémy a používání humoru z hlediska typu i rozsahu.
Humorem ke zdraví
Nebudeme vás napínat, výsledky všech výzkumů dopadly přesně tak, jak byste čekali. Čím více lidé používali humor, tím menší stres prožívali. Přičemž pomáhal především pozitivní humor, díky kterému se ostatní lidé v okolí cítili lépe a účastníci výzkumu tak získali větší sociální podporu. Naopak negativní humor fungoval obráceně, a to dokonce i v případě, že si člověk dělal legraci sám ze sebe – míra stresu byla vyšší a sociální podpora ze strany okolí naopak nižší.
Vedle toho, že ostatní lidé oceňují příjemné formy humoru, pomáhají vtipy také způsobem, který jsme zmínili v prvním odstavci – tedy že prostřednictvím vtipů dokázali lidé získat nový náhled na situaci, jenž jim v důsledku pomohl s vyrovnáním se s těžkými životními okolnostmi. To naopak nepotkalo ty, kteří si dělali až příliš legraci sami ze sebe – namísto změny pohledu se ještě více uzavírali do svých starostí. Takže odvěké rčení, že smích léčí, je i podle těchto výzkumů rozhodně pravdivé, dejte si ovšem pozor na negativistické a zesměšňující vtipy, které mohou nadělat víc škody než užitku.
Text: MS