Jak přežít apokalypsu? Jedině s vazelínou na golfovém hřišti, radí expert na survival
Přežijete úplně jinak, než doufáte!
Kdyby se blížil konec světa, většina lidí by chystala zásoby jídla, léků a nabila by si mobilní telefon. To jistě nejsou špatné věci a mohly by se hodit. Ale astrobiolog Lewis Dartnell ve své příručce pro přežití radí, abyste zamířili na nejbližší golfové hřiště, nebo do supermarketu. A s sebou si nezapomeňte vzít tubu vazelíny.
Odborník sestavil příručka, která by měla pomoci lidem, kteří přežili apokalypsu. Obsahuje seznam nejdůležitějších věcí, které máte mít v balíčku přežití, a také dovednosti, jež se máte naučit ještě před tím, než katastrofa udeří.
Balíčky přežití podle Lewise Dartnella by měly obsahovat sadu na rozdělání ohně, láhev s vodou, malý nůž lano a jídlo:
Astrobiolog z Londýna vytvořil příručku poté, co průzkum zjistil, že jen málo lidí ví, jak se připravit na nejhorší. Většina lidí by v okamžicích krize sáhla po potravinách, zdravotnickém materiálu a mobilu, ale jaksi by zapomněli třeba na obyčejnou lahev, kterou by mohli použít k dezinfekci vody.
Nejdůležitější znalosti, které byste měli mít, abyste přežili apokalypsu – jak vyrobit kovový nástroj, konzervování potravin, práce s chemikáliemi, práce se dřevem, základy první pomoci, pěstování plodin, výroba oblečení a jak pracovat se stroji.
V krizové zavazadle byste měli mít zápalky nebo zapalovač, kterými rozděláte oheň, silný provaz, jídlo na několik dní, malý nůž a láhev s vodou společně s několika tabletami na čištění vody. K prvním věcem, které by si měla nová společnost vydobýt, patří elektřina a společně s ní jsou potřeba takové věci jako mýdlo, dřevěné uhlí, soustruh a sklo.
Grafika vysvětluje, kde najít základní položky nutné pro přežití. K rozdělání ohně se hodí například silné dioptrické brýle, vazelína nebo balzám na rty zase mohou být použity k rychlému ošetření řezné rány a dalších otevřených zranění:
Jakmile katastrofa odezní, měli by se lidé podle Dartnella vydat na pláž, na veterinu, do nemocnice, do supermarketu nebo na golfové hřiště, protože na těchto místech bude nejsnazší obnovit společnost. Například průměrný supermarket udrží na živu jednoho člověka po dobu 55 let. Veterinární stanice, stejně jako nemocnice jsou dobrým zdrojem antibiotik a dalších léků. Baterie z golfových vozíků zase lze využívat k ukládání vyrobené elektřiny.
Na pláži přeživší snadno naleznou písek, jakož i jiné suroviny (křída a mořské řasy), tedy materiál na výrobu paliva, skla a mýdla. Také základní nástroje, jako je soustruh, mohou být například vyrobeny z písku a starých nápojových plechovek.
„Neměli bychom se bát katastrofy dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu. Je ale zajímavé se podívat, jak bychom si s ní poradili. Ať už jako jednotlivci, či jako společnost,“ prohlásil Lewis Dartnell.
Lidé si moc věří...
V průzkumech se lidé přiznali, že si jsou mnohem jistější v kramflecích, když dojde na jejich vlastní dovednosti. Zatímco vědecké poznatky usnadňující přežití jsou lidem cizí. A tak si lidé věří, že zvládnou základy první pomoci, uchovávání potravin, pěstování plodin a chov zvířat. Pouze pět procent lidí si ale bylo jisto svými znalostmi při opravě kovových nástrojů, věděli, jak fungují motory a stroje, uměly zacházet s chemickými látkami a pohonnými hmotami.
„Lidská schopnost přežití je silná, ale bez větších znalostí vědy, technologií, inženýrství a matematiky bude rychlost, jakou by se společnost mohla obnovit, výrazně snížena. Každá země by měla mít plán, jak se po katastrofě obnovit, a lidé by o něm měli být zpraveni,“ uvedl astrobiolog.
Dartnell hodlá své teorie vyzkoušet v praxi na veletrhu mladých vědců a inženýrů, který se koná v březnu v anglickém Birminghamu. Vědec tam prý vyzve mladé lidi, aby zjistil, zda mají schopnosti znovuvybudovat společnost po apokalypse. Tam také bude vysvětlovat, jak obyčejné věci, jako jsou brýle na čtení nebo vazelína, mohou pomoci s přežitím.
"Je zřejmé, neměli bychom se bát dvacet čtyři sedm o potenciálním apokalypsu, ale je to zajímavé vzít snap výstřel, kde jsme teď, a jak bychom dařit - jednotlivě i jako společnost," řekl Dartnell.
V anketě, Dartnell dodatečně zjistil, že většina lidí bylo mnohem jistější ve svých vlastních praktických dovedností než ve vědeckých poznatků nezbytných pomoci přežít.
Řekl, že osm nejdůležitější dovednosti bude dělat kovové nástroje, konzervaci potravin, což chemickými látkami, dělat věci ze dřeva, základní první pomoci, pěstování plodin, výrobu oděvů a dostat motory a stroje k práci.
Z těchto dovedností, lidé nejvíce jisti, že zvládne základní první pomoci, uchovávání potravin a pěstování plodin nebo chov zvířat.
Lucie Kořistová