Jak nebezpečný je opravdu hluk? Výsledky nové studie překvapily vědce i laiky
Tak to jsme si mysleli, že je to mnohem horší...
Soustavný hluk z dopravy má menší vliv na lidské zdraví, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze studie německých vědců, kterou citovala agentura DPA. Dopravní hluk sice podle ní zvyšuje riziko vzniku depresí a srdeční slabosti, naopak na krevní tlak prý ale vliv nemá.
Vědci pro studii NORAH (Noise-Related Annoyance, Cognition and Health) zkoumali po dobu pěti let zdravotní následky letecké, automobilové i železniční dopravy u lidí žijících v okolí dopravní uzlů v oblasti Frankfurtu nad Mohanem, Kolína nad Rýnem a Stuttgartu. Studie vyhodnocovala zdravotní data téměř milionu obyvatel. Vědce zajímala především celková kvalita života, průběh spánku, četnost nemocí a změny krevního tlaku.
Největší vliv na vznik depresí má podle studie trvalý hluk z letecké dopravy, zatímco výšku krevního tlaku naopak téměř neovlivňuje. Důležitý je podle vědců v tomto ohledu i celkový přístup k letecké dopravě: Lidé, kteří jsou jejími zastánci, spí totiž v oblastech s vytíženými letišti mnohem lépe než její kritici.
Neustálý hluk z letecké dopravy má údajně vliv také na schopnost dětí učit se. Školáci žijící v okolí letišť se podle studie naučili mnohem pomaleji číst než ti ostatní.
ČTK