Jak náš mozek získává zkušenosti? Neurovědci to vědí
Pro mnoho z nás nepochopitelná záležitost, ale zkuste si představit, jak se v mozku ukládají zkušenosti. Že nevíte? Vědci díky novému výzkumu naštěstí představu mají.
Tohle téma pro nás zůstává dlouhodobě zahaleno tajemstvím. Chápeme, že se v našich mozcích odehrávají fyzikální a chemické procesy, ovšem jak to všechno přesně funguje, nad tím si lámou hlavy i ti nejmoudřejší. Je na tom stále cosi nepochopitelného – copak lze převést abstraktní ideje na pouhé reakce nervových buněk? Vědci se však o toto pochopení stále snaží, jelikož přínosy by mohly být obrovské – především pro vysvětlení psychických nemocí, v nichž se myšlení odchyluje od zdravého fungování. Nyní se jim podařilo přijít na kloub alespoň tomu, jak si mozek vlastně vybavuje vzpomínky.
Složené zkušenosti
„Máme subjektivní dojem, že každá naše zkušenost je samostatná, dále nedělitelná jednotka. Soudě dle dostupných výzkumů však náš mozek skládá jednotlivé zkušenosti z kombinace různých prvků. Například když si vybavujeme svou narozeninovou oslavu, v mozku se aktivuje vícero systémů – obnovování vzpomínek na událost, vytváření realistických obrazů v mysli či princip vracení se v čase. V našem výzkumu jsme se zaměřili na testování této hypotézy,“ vysvětlil vedoucí studie, doktor Vadim Axelrod z centra pro výzkum mozku patřícího pod izraelskou Bar-Ilanovu univerzitu.
Jak výzkum přesně probíhal? 41 zdravých dobrovolníků bylo podrobeno funkční magnetické rezonanci, a to během čtveřice postupných experimentů. První tři lokalizovaly různé mozkové systémy, které jsou zodpovědné za vyšší kognitivní funkce. Ve čtvrtém experimentu pak došlo k propojení těchto tří částí, čímž bylo dokázáno, že i obyčejné vzpomínání na minulé zážitky zapojuje různé kognitivní systémy.
Budoucnost v neurovědách
Není pochyb o tom, že těchto systémů je určitě více než pouze tři, ovšem pokrok tímto směrem byl prozatím pouze na úrovni žánru science fiction. Niterné myšlenky a vnitřní prožívání však zjevně aktivují rozličné části mozku, které se díky stále se zdokonalující technologii daří už i popsat. Nemusí to být na první pohled patrné, ovšem pomalu se dostáváme do bodu, kdy bude možné jednotlivé abstraktní prvky lidské mysli jako myšlenky či vzpomínky lokalizovat v mozku, a tak lépe pochopit fungování mozku zdravých i nemocných lidí. Není to fantastické?
Text: MS