6. července 2024 16:03

Cestujete do Itálie? Etna a Stromboli se probudily k životu, záběry ukazují valící se lávu

Sopka Stromboli vybuchla, láva teče přímo do moře

Sicilské letiště Catania patří se svým téměř 11 miliony odbavenými cestujícími v roce 2023 k rušným vstupním branám do Itálie. Pro srovnání, letiště v pražské Ruzyni odbavilo v témže roce 13,8 milionu lidí. Nad Catanií se ale na začátku letní sezóny stahují mračna – a to doslova. Po erupci sopky Stromboli na nedalekých Liparských ostrovech se takřka o 24 hodin později probudila k životu i nejvyšší evropská sopka Etna

Etna je aktivní stále, nejnovější erupce ale patří k těm větším. Podle italského Národního geofyzikálního a vulkanologického institutu (INGV) v Catanii dosahuje sloup sopečného kouře a popela do výšky 4,3 km. Když k tomu připočteme erupci nedaleké sopky Stromboli, kde láva volně stéká do moře, změnil se na začátku července jih Itálie opravdu na opravdu žhavé místo. Podívejte se, jak vypadá Etna nyní:

Přečtěte si také: Co se teď bude dít se sopkou na Islandu? Exkluzivní rozhovor s předním českým vulkanologem

Tmavé nebe nad Catanií

Dým a popel z Etny i nedaleké Stromboli významně ovlivnily leteckou dopravu v oblasti. Na největším sicilském letišti Catania Fontanarossa (CTA), které se nachází asi osm kilometrů od města Catania, bylo zrušeno nejméně 90 letů, což se dotklo kolem 15 000 cestujících. Nejvíce byla postižena společnost Ryanair, která musela zrušit 42 letů. Množství letů bylo odkloněno do Palerma, které je čtyři hodiny jízdy autem od Catanie.

Italské ministerstvo obrany varovalo, že nemusí jít o jednorázovou záležitost. „Itálie má spolu s Islandem největší koncentraci aktivních sopek v Evropě a z hlediska počtu obyvatel vystavených sopečnému riziku patří mezi nejexponovanější země na světě,“ uvedlo v prohlášení s tím, že aktivní nebo potenciálně aktivní sopky jsou soustředěné zejména na jihu Itálie.

Úřady vyzvaly turisty, aby se řídili instrukcemi vysílanými v televizi a rádiu, případně zveřejňovanými v tištěných médiích. K dispozici jsou také zprávy na internetu a bezplatné linky. Lidé by neměli vstupovat do zakázaných oblastí a rozhodně se vyhnout okolí kráterů Etny, které jinak patří k velkým turistickým lákadlům. Etna má kolem 200 kráterů, takže i když jeden z nich chrlí popel a lávu, ostatní mohou být klidné. Kvůli hrozícímu spadu popela také starosta Catanie vydal na 48 hodin nařízení zakazující jízdu na dvoustopých vozidlech a omezil rychlost na 30 km/h.

Kvůli Stromboli skákali turisté do moře

Etna ale není jediný vulkán, který na jihu Itálie dělá úřadům starosti. Ve čtvrtek 4. července vydaly úřady červené varování v souvislosti s erupcí sopky Stromboli, čímž zvýšily riziko nebezpečí ze středního na velmi vážné. Stromboli leží na stejnojmenném ostrově, který je součástí Liparských ostrovů v Tyrhénském moři, a jeho masivní erupci provází i výron lávy, jež teče přímo do moře:

Zesílení výstrahy přišlo poté, co úřady označily za situaci za „rychle se měnící“. Podle INGV chrlí vulkán popel a lávu z bočního kráteru ve výšce 700 metrů nad mořem, přičemž vrchol Stromboli je ve výšce 924 m n. m. V platnosti zůstává evakuační pohotovost a hasiči zdvojnásobili své počty na ostrově.

Mohlo by vás také zajímat: V Itálii vybuchla sopka. Nebe zahalil černý dým a láva teče přímo do moře, ukazují záběry

Ostrov Stromboli má rozlohu pouhých 12 km2, a přestože zdejší stratovulkán je aktivní přinejmenším posledních 90 let, patří mezi turisty vyhledávané atrakce. Naposledy Stromboli soptila v roce 2022. Předchozí erupce v roce 2019 stála život 35letého turisty z Messiny a přiměla tři desítky dalších turistů naskákat do moře.

Zdroj: Euronews, Reuters

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom