Invaze housenek: Proč pokrývají pavučinami celá města?
Fotky, které vám předkládáme, pocházejí z Rotterdamu, který zažil tuto invazi housenek roku 2009. Horda žravých housenek tehdy zaplavila město a pokryla jeho velké části vrstvou silných pavučin…
Tohle se může opakovat kdykoliv a prakticky kdekoliv, Českou republiku nevyjímaje – vlastně se to již několikrát stalo. Tak například roku 2012, kdy se v polovině května tyto housenky objevily na okrajích Prahy, anebo o dva roky dříve, kdy ještě větší invazi zažila Plzeň.
V obou případech, podobně jako předtím v Rotterdamu, za to mohly larvy předivky zhoubné. Tyto housenky migrují z místa na místo a žerou přitom listí ze stromů, nejraději a nejčastěji z jeřábů, střemch nebo třešní. Občas se ale spletou a považují (zatím z nevysvětlených příčin) za potravu také třeba auto…
Na cíl se přesunou v obrovském množství. Na stromě, ale také v jeho bezprostředním okolí spřádají pavučiny, v nichž se později zakuklí – vše pochopitelně hromadně. Tato obrovská pavučina jim poskytuje ochranu před predátory, jinak jsou předivky zranitelné extrémně snadno…
Může za to člověk?
Situace, kdy larvy předivek samy opředou nějaký výtvor lidských rukou, je možná způsobena právě člověkem: podle biologů se tak housenky chovají především tehdy, když mají nedostatek potravy. A ten je zase způsobený likvidací přirozeného životního prostředí předivek – tedy lesů.
Jiná teorie klade vinu za přemnožené předivky globálním změnám klimatu. Daří se jim totiž nejlépe v teplém prostředí a logicky jim tedy nejlépe vyhovují současné velmi mírné zimy….
Nebezpečí pro lidi nepředstavují, snad jen jediné: že se zahrádkáři vždy vylekají, když na svých stromcích najdou nečekaně obří pavučiny…