Indický Velký bratr děsí nedokonalou inteligencí: čeká nás taky?
Vlády zase jednou chtějí kontrolovat své občany. Dystopická vize se nejvíce naplňuje v Indii, kde přišli s vlastní verzí Velkého bratra. Ten je ovšem pořádně chybový a přináší více problémů než užitku.
Zase jednou tu máme nástroj na kontrolu obyvatel a všichni milovníci svobody bijí na poplach. Jako kdyby se lidstvo z orwellovských vizí a umělé kontroly všech složek života nedokázalo poučit a stále chtělo zkoušet podobné sociální experimenty, jež jsou nejspíš cestou do pekel (či minimálně k totalitou zavánějící společnosti). Tentokrát se však k liberálům přidávají i odborníci na internetovou bezpečnost, neboť to, o co se pokouší indická vláda se systémem s názvem Aadhaar, vypadá nadmíru podezřele. Už když se podíváte na jeho oficiální webové stránky, nemůžete si nevšimnout určité zastaralosti, která z něj přímo čiší. A zdá se, že se samotnými možnostmi tohoto systému to nebude o mnoho lepší. Indický Velký bratr se tedy zřejmě příliš nepovedl…
Inteligentní kontrola budoucnosti?
Jak to přesně funguje? Systém eviduje otisky prstů, scan očí a obličeje. Společně s daty z mobilních telefonů, zaměstnání a dalších zdrojů informací pak bude o svých ovečkách vědět snad téměř všechno. Indická vláda má v plánu takto získat data od všech svých obyvatel – což aktuálně znamená více než 1,35 miliardy lidí. Pro leckoho to může znít absurdně, ovšem pozor: momentálně už jsou v systému alespoň dílčí data o více než miliardě z nich! Vláda totiž zavedla registraci povinnou v případě, že lidé chtějí využívat jakýchkoli veřejných služeb, tedy včetně škol, úřadů či bank. Tím pádem nenajdete mnoho takových, kteří by se bez nich obešli.
Dokonce hrozí, že Indií systém neskončí. Brzy si u nás přečtete o systému hodnocení občanů, který (už ve velmi pokročilém stadiu) plánuje Čína, a snahy o sledování svých občanů projevují i další státy včetně Ruska, Srí Lanky, Filipín či dokonce Velké Británie. Indie je však zatím nejdál, a to i ve hloubce implementace systému do běžného života – od lístků na autobus až po jídlo ve škole.
Velký bratr zatočí s korupcí
Možná přemýšlíte o tom, jak vlastně něco takového vůbec mohlo projít? Jak to, že se lidé nebouří a okamžitě nesvrhnou vládu s totalitními choutkami? Klíčovým slovem je korupce. Ta je v Indii opravdu výrazně rozbujelá, a tak příslib kontroly nad mnoha zdroji, které by se tak konečně mohly dostat k potřebným, je dostatečně lákavý. Indický premiér v lednu tvrdil, že už doteď se podařilo díky Aadhaaru ušetřit přes devět miliard dolarů.
A nevýhody? Kromě zjevného narušení svobody třeba nespolehlivost systému, kvůli které koncem loňského roku unikla na internet data o milionech lidí. Což je samozřejmě obrovský problém. Navíc nemocní lidé, kteří mají poškozené ruce či oči, mají problémy s přihlášením do systému a tím pádem se třeba nedostanou k dávkám potravin, na něž mají právo. Vpravdě děsivá situace. Nemluvě o kolísavém připojení k internetu, které na území tak rozsáhlém jako Indie samozřejmě nefunguje úplně bezchybně.
Indický soudní systém se navíc bude muset s tímto vynálezem také popasovat, jelikož identifikace lidí v takovém rozsahu je v zásadním rozporu s ústavním právem na soukromí. Což se ostatně řešilo už minulý rok, ovšem vláda v projektu stejně pokračuje. Tohle bude ještě zajímavé sledovat.
Text: MS