I rýma může zabíjet. Asi polovina nachlazení se přenáší přímým kontaktem
Ani obyčejné nachlazení není radno podceňovat. Důležitá je prevence.
Nachlazení bývá často mylně zaměňováno za chřipku. Chřipka přitom patří mezi často podceňované závažné infekce, které v České republice každoročně souvisí s téměř dvěma tisíci úmrtími. Globálně se touto nemocí ročně nakazí asi 10 až 15 procent populace.
Účinnou prevencí je očkování. Že může tohle vysoce nakažlivé virové onemocnění zabíjet, se lidstvo nedobrovolně přesvědčilo na počátku minulého století, kdy vypukla takzvaná španělská chřipka. Na nový typ zmutovaného viru nemělo lidstvo účinné protilátky, za což mezi lety 1918–1920 zaplatilo životem odhadem až 100 milionů lidí. Smrtící epidemie je již naštěstí dávno pryč. Nyní mezi nejčastější infekce na světě patří prosté nachlazení. Jak na tom vlastně tohle snadno šiřitelné onemocnění horních cest dýchacích je? Může prostá rýma ohrozit lidský život?
Nachlazení není chřipka
Nachlazení je soubor několika příznaků. Tuto infekci doprovází kašel, kýchání, rýma, únava a méně často slabší horečka. Ačkoli jsou počáteční symptomy podobné chřipce, nachlazení patří mezi odlišné infekce. Léčba je většinou jednoduchá a krátkodobá. Někdy se mohou objevit nepříjemné komplikace, jako zánět středního ucha, běžně ale takové těžkosti nepřicházejí. Nachlazení obvykle ustoupí během několika dnů.
Oproti tomu může být chřipka dlouhodobá a velmi komplikovaná, výjimku netvoří například zánět plic nebo zánět srdečního svalu. Asi polovinu nachlazení způsobuje rhinovirus, jenž se obvykle přenáší přímým kontaktem. Někdy hrají roli také adenoviry, chřipkový virus, lidský respirační syncyciální virus (RSV) či lidský virus parainfluenzy. Zatímco se většina populace se všemi obtížemi nachlazení zdárně vypořádá, u některých mohou způsobit vážná onemocnění. Prosté nachlazení může dokonce způsobit i smrt, která hrozí zejména pacientům s oslabeným imunitním systémem.
Ohrožené skupiny
Dřívější studie například prokázaly, že se u pacientů, kteří podstoupili transplantaci kostní dřeně, zvýšila pravděpodobnost vzniku závažné respirační infekce. Na té se nepodílí běžnější rhinovirus, nýbrž zmíněné méně častější viry typu RSV. Bakteriální infekce vyvolaná virem je jedním ze způsobů, jak virus nachlazení nebo chřipky může vést až ke smrti. Problematika není zatím zcela pochopena a přesné mechanismy jsou stále zkoumány. Možný způsob, jak k tomu může dojít, je prostřednictvím zvýšené vazby bakterií na plicní buňky. Bylo například prokázáno, že rhinovirus zvyšuje množství receptoru PAF-r v plicních buňkách. Takový stav je pak schopen umožnit bakteriím, jako je Streptococcus pneumoniae, navázat na buňky, čímž se zvyšuje šance vzniku pneumonie (zápalu plic) a jiných infekcí.
Mezi nejohroženější skupiny patří malé děti a staří lidé. V tomto případě je pravděpodobnost vzniku nebezpečné infekce – ve srovnání s dospělými nebo staršími dětmi – mnohem vyšší. Vážnější následky se týkají také pacientů se stávajícím plicním onemocněním, jako je astma, cystická fibróza nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN, onemocnění dolních dýchacích cest). Ohroženější jsou také aktivní a pasivní kuřáci. Vzniklá bakteriální infekce může být u těchto osob léčena antibiotiky. Účinnou antivirovou léčbu proti všem typům rhinovirů ale lidstvo stále nezná. Neexistuje ani osvědčený postup, který určí, jak vážná infekce během nachlazení vlastně bude.
Důležitá prevence
Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout nachlazení, je důkladné mytí rukou. Není ani žádoucí zbytečně přicházet do kontaktu s nemocnými lidmi. I takto banální návyky mohou zabránit šíření mnoha různých infekcí. Podle odborníků je v případě virových infekcí prevence klíčová. V rizikovém období se mimo jiné doporučuje omezit konzumaci alkoholu, která vede k narušení kvality spánku. Pro vymýcení choroboplodných zárodků je ideální popíjet horký čaj s citronem a medem. Strava by měla zahrnovat dostatek bílkovin.
Text: Petr Smejkal