Horor vs. realita: Noční můru v Elm Street inspirovala záhadná úmrtí. Proč lidé umírali ve snech?
Ačkoli se tomu těžko věří, kultovní hororovou sérii o ve snech vraždícím psychopatu Freddy Kruegerovi inspirovala skutečná úmrtí.
První z mnoha filmů o popáleném zabijákovi, který vraždí teenagery v jejich snech, šel do kin již v roce 1984 a je tak fantaskní, že by málokoho napadlo pátrat, zda má reálný základ. Ten však v kultovním hororu přesto najdeme. Postava Freddyho Kruegera je sice výtvorem scenáristů, existují ale reálné a velmi děsivé záznamy o mladých lidech, kteří skutečně náhle zemřeli ve spánku a jedinou zjištěnou příčinou smrti bylo vyděšení.
Chlapec ze strachu raději nespal
Scenárista a režisér Wes Craven se inspirovat článkem, na který náhodně narazil v novinách. Článek sledoval osud jednoho z mnoha kambodžských dětských utečenců před Rudými Khmery a brutálním terorem jejich vůdce Pol Pota. Hrůzy, které chlapec zažil, se ve snech neustále vracely a nutily ho odmítat spánek stejně jako protagonisty Noční můry v Elm Street. Mladík si rovněž opakovaně ubližoval.
Nápis u stromu, kde Rudí Khmérové často mučili děti Zdroj: iStock
Rodiče prosil, aby ho nechali vzhůru, neboť se bál, že na něj v jeho nočních můrách někdo zaútočí, zabije ho v nich a on už se nikdy neprobudí. Rodiče ho samozřejmě utěšovali, že se něco takového nemůže stát, a snažili se ho naopak všemožně k spánku donutit. Spánková deprivace je totiž pro lidský organismus velmi škodlivá. Ostatně často se používá i jako mučicí technika.
„Kdykoli se ho rodičům povedlo uspat, mysleli si, že mají vyhráno. Jenže pak jednou uprostřed noci uslyšeli strašlivý výkřik,“ popsal Craven, co z článku vyčetl. „Když k chlapci doběhli, byl mrtvý. Opravdu zemřel uprostřed své noční můry.“
Johnny Depp - Noční můra v Elm Street Zdroj: Warner Bros.
Desítky podobně záhadných úmrtí
Tento příběh není kupodivu ojedinělý. Jen během osmdesátých let existovaly ve Spojených státech záznamy desítek běženců z jihovýchodní Asie, které potkal totožný osud. Vždy se jednalo o mladé asijské muže mezi 20 a 30 lety zastupující hmongské etnikum. Tito Hmongové pocházeli z Laosu, prožili hrůzy války ve Vietnamu a po ní nastolený komunistický režim s nimi zacházel jako se zrádci. Mnoho z nich proto zemi opustilo. V USA ale často žili na samé hranici chudoby a stále pod vlivem prožitého traumatu. Po usnutí proto prožívali strašlivé noční můry. Nakonec jednoho dne náhle zemřeli ve spánku doslova na vyděšení k smrti.
Of course because the Hmong helped the US, the surviving fighters and their families were forced to escape Laos and Vietnam as refugees.
— 𝚏𝚎𝚗 (@fenrir_71) December 12, 2018
3/ pic.twitter.com/brBngK7qcW
Američtí vyšetřovatelé pro tato záhadná úmrtí nenašli jediné vysvětlení. Spekulovalo se sice o tom, že by mohla mít nějakou souvislost s chemickými nervovými plyny, kterým vojáci ve vietnamské válce bývali vystaveni. Vědci, lékaři ani výzkumníci ale nenašli pro toto tvrzení jediný důkaz. Doktor Larry V. Lewman dokonce konstatoval: „Nervový plyn takhle nepůsobí. A i kdyby působil, jak vysvětlíme, že se to dělo jen mužům a výhradně v noci?“
Vietnamská válka - nervový plyn Zdroj: iStock
Krutá msta duchů za útěk z vlasti, nebo příhody arytmie?
Je samozřejmě nepravděpodobné, že by existovalo nějaké snové vraždící monstrum, jako je filmový Freddy Krueger. Zejména starší Hmongové však věřili, že úmrtí mladíků jsou pomstou duchů za opuštění rodné vlasti.
Hmong shaman chant to deamons for healing. PR for the Hmong to be delivered from the darkness of spirit worship! pic.twitter.com/VqNCGQQv3G
— John Fisher (@reaching_Hmong) December 21, 2014
Lékaři nakonec tento fenomén pojmenovali jako syndrom nevysvětlitelného náhlého nočního úmrtí (Sudden Unexplained Nocturnal Death Syndrome) a dodnes se nepovedlo zjistit jeho přesnou příčinu. Vědci jej ale v poslední době spojují se vzácným syndromem Brugadových, který vede k takzvaným arytmickým bouřím, majícím až fatální následky. Syndrom Brugadových je přitom typický pro skupinu obyvatel, kterou náhlá noční úmrtí postihovala.