Homeopatie zdražuje léčbu, zjistili vědci v Německu! O kolik?
Jedním z nejčastějších argumentů homeopatů je fakt, že tato léčba je levná – tedy výrazně levnější než klasická medicína. Bohužel, velká německá studie provedená na 44 000 lidech, tento mýtus přesvědčivě vyvrátila…
O homeopatii už vznikla celá řada studií, ale většinou se soustředily na léčebné úspěchy. Velká práce německých vědců je vlastně první, která se zaměřuje i na cenu. Výsledky jsou pro zastánce homeopatie velmi smutné: autoři jednoznačně konstatují, že u všech druhů nemocí léčba pomocí homeopatie výrazně zvyšuje léčebné náklady.
Údaje o celkem 44 550 pacientech dostali vědci od německé zdravotní pojišťovny Techniker Krankenkasse. Sledovaly se přitom nejen údaje o celkových nákladech, ale také o několika specifických problémech, u nichž homeopati rádi vykazují, jak úspěšní jsou v jejich léčbě: tedy deprese, migrény, alergie, atopický ekzém a dlouhodobé bolesti hlavy. Jak v jednotlivých skupinách, tak celkově byla homeopatie vždy tou dražší variantou.
Studované osoby přitom byly srovnávány ve dvou skupinách: jedna se léčily pouze pomocí klasické medicíny, druhá občas užívala i homeopatika. Zajímavé bylo, že počet předepsaných léků se mezi skupinami příliš nelišil.
Dražší je všechno
U homeopatie byly vyšší nejen náklady na samotná vyšetření (homeopati prosazují intenzivnější a dlouhodobější kontakt mezi pacientem a lékařem), ale také přímo léčiv. Celkově ale největší roli hrály dva faktory: ztráta produktivity a náklady na ambulantní ošetření pacienta…
Pro německé (a nejen je) pojišťovny je to zajímavý a silný signál, který by v budoucnosti mohl vést k omezení podpory homeopatik. V současné době jsou tyto léčebné náhražky v Německu velmi oblíbené – podle pojišťoven je užívá asi 60 procent Němců a téměř dvě procenta všech německých lékařů je na tuto léčbu specializovaných.
Pojišťovny v Německu, které homeopatika proplácejí, doposud tuto metodu podporovaly především díky předpokládaným nižším nákladům. Než se však rozhodnou, bude potřeba ještě mnoha dalších a zřejmě také ještě rozsáhlejších studií…
Celá studie vyšla v odborném časopise PLOS ONE a je zdarma k dispozici…