Hadům by opět mohly narůst nohy, odhalil výzkum jejich DNA
Proč hadům zmizely nohy? Na tuto otázku hledal odpověď rozsáhlý výzkum jejich genomu. A odhalil fascinující fakta – třeba to, že geneticky hadi nohy stále mají. A u některých najdeme i pozůstatky kostí.
Před 150 miliony lety chodili po Zemi hadi. Tato věta zní dnes nesmyslně, ale tehy byla pravdivá – pravěcí hadi opravdu měli nohy a pohybovali se po nich chůzí, podobně jako dnešní varani. Dva američtí vědci z University of Florida studovali, jak mechanismus zániku nohou u hadů probíhal: prokázali, že gen zodpovědný za existenci končetin u hadů nezmizel – jen je prostě dočasně vypnutý.
Zbytky hadích nohou jsou viditelné i dnes
Někteří hadi, například krajty, si zbytky nohou zachovávají až dodneška – ve formě dvou drobných výběžků na pánvi. Výzkum zveřejněný v zářijovém čísle odborného časopisu Current Biology se proto soustředil na krajty – druhým důvodem bylo, že jich na Floridě kvůl jejich přemnožení mají opravdu požehnaně.
Vědci objevili u hadů gen, který nazvali „Ježek Soník“ (Sonic hedgehog) – podle slavné postavičky rychle běhajícího ježka z počítačové hry. Ukázalo se, že tento gen se u hadích emryí velmi rychle aktivuje, když jsou stará pouhých 24 hodin. Podle vědců, kteří na této studii pracovali, se to děje u všech obratlovců s končetinami – ale u hadů se velmi rychle, během několika dní, opět deaktivuje.
Tento gen totiž u obratlovců kontroluje nejen vývoj nohou ale také dalších důležitých orgánů. Pro každý orgán existuje nějaký genetický zesilovač, která dbá o to, aby orgán opravdu rostl. A hadům zesilovač pro končetin chybí (respektive byly v něm odstraněny některé genetické sekvence) – samotný gen je však naprosto v pořádku.
Rodíl mezi kobrou a krajtou je (mimo jiné) v nohách
Když vědci porovnávali tyto změny s DNA dalších hadů, zjistili, že také jim chybí klíčové sekvence zesilovače. Samotný gen však existoval i u těch hadů, kteří nemají ani ty drobné výběžky, tedy například u zmijí a u kober.
Velmi podivné údaje dostali genetici z dalšího genu, který je zodpovědný za vývoj prstů. Jmenuje se HOXD a také u něj pozorovali vědci během emryonálního vývoje hadů aktivitu – a to přesto, že krajtám prsty opravdu nemají na čem vyrůstat. Když tento vývoj sledovali podrobně, ukázalo se, že si hadi vytvářejí jakýsi před-chrupavčitý model končetiny. „Zkrátka si začnou vyrábět nohu i s chodidlem,“ uvádí vědci. „Bylo to jako by tam vznikalo úplně jiné embryo.“
Krajty s nohama existovaly
Podle vědců to vrhá úplně nové světlo na celou evoluci hadů. V paleontologických sbírkách máme řadu hadů, kteří mají končetiny. Podle autorů výzkumu je možné, že řada z hadů si nohy znovu vyvinula poté, co je jejich předkové ztratili. Předkové krajt mohli být mezi nimi... A také jsou těmi hady, kteří by si jednou, až se to bude evolučně hodit, mohou zase končetiny začít vytvářet.
Text MK