Fotogalerie: Rozhledny, které berou dech
Rozhledny nás baví: jsou vidět z dálky a představují úžasnou dominantu města nebo krajiny. Když se postaví dobře...
Když se řekne rozhledna, většinou si představíme nějakou tu věž, která slouží k tomu, aby z ní člověk měl co nejlepší vyhlídku po okolí. Některé rozhledny jsou ale vizuální atrakcí samy. Přesvědčit se o tom můžete při pohledu na jejich fotografie.
Například 115 metru vysoká ArcelorMittal Orbit se tyčí nad Londýnem a upoutá nejen tím, že je vyrobená ze 60 % z recyklované oceli a je opravdu vysoká, ale i svou červenou barvou a opravdu divokými tvary. Vznikla u příležitosti loňských olympijských her.
Ještě blíž to bude mít český turista k rozhledně Baumwipfelpfad, která se nachází v národním parku Bavorský les. 1300 metrů dlouhá procházka korunami stromů končí 25 metrů vysokou věží, na niž se stoupá po točitém schodišti, obkružujícím stromy pod ní.
Velmi futuristická rozhledna stojí několik let nad řekou Mur v místech, kde tvoří hranice mezi Slovinskem a Rakouskem. Poskytuje výhled na oblast, kterou dříve vedla železná opona.
Nejvyšší samostatně stojící stavbou ve Finsku a nejvyšší rozhlednou Skandinávie je věž Näsinneula u města Tampere. Kouzlo jí kromě jejích nej dodává i horská dráha, která stojí přímo pod věží.
Pokud se vypravíme poněkud dál, můžeme obdivovat pohled z nejvyšší rozhledny světa. Tento titul momentálně drží šestisetmetrová Canton Tower, mrakodrap kombinovaný s televizní věží, z něhož můžete obdivovat Kanton a jeho okolí z výšky 488 metrů. Z plošiny o rozměru menšího náměstí se můžete rozhlížet i z "bublin", které rotují po obvodu rozhledny a celé město vám ukážou za 20 až 40 minut.
Ale abychom se nedrželi jen exotiky, impozantní rozhledny najdeme i v Česku. Kdo by neznal vysílač Ještěd, jehož tvar hyperboloidu si elegancí nijak nezadá s křivkami nejvyšší budovy Číny.
Ještě menší, ale vzhledem rozhodně nepřehlédnutelnou rozhlednu mají u obce Seninka na Valašsku. Na vrchu kopce Vartovna stojí už téměř tři roky stejnojmenná rozhledna tvořená kruhovým kovovým schodištěm. Nepodpírají ji centrální sloup ani obvodové zdi, takže počítejte s tím, že si při stoupání budete připadat opravdu "vzdušně".
A na závěr jedna rozhledna fantazijní. Dosud nikdo nezrealizoval vizi architekta Michaela Jantzena, který navrhl rozhlednu složenou z pěti větrných turbín nad sebou. Věž by měla nejen umožňovat rozhled do krajiny, ale také vyrábět elektřinu – například pro svoje vlastní osvětlení.
Na úvodní fotografii článku můžete obdivovat rozhlednu nazývanou Jehla v Settlu.