Feminismus potvrzen: ženy mohou mít stejnou sílu jako muži, prokázal šokující výzkum
Medicína, biologie a v důsledku i společenské vědy pracují s dlouhodobým předpokladem, že ženy jsou z povahy slabší než muži. Omyl, říká nový výzkum.
Kde se bere mužská síla
Mužská síla, kterou vynikají nad ženami, je daná mnoha faktory. Jednak větší výškou a hmotností, tradičním preferováním mužské těžké fyzické práce, ale především množstvím svalových vláken -– muži jich zkrátka mají více.
Nejnovější výzkum na vrcholových vzpěračích a vzpěračkách ale ukázal něco zcela jiného – ke značnému překvapení vědců. Jde o vůbec první studii, která se na tento problém zaměřila. Jejími autory jsou vědci ze San Francisco State University a California State University a vyšla 27. března v odborném časopise PLOS ONE. Během výzkumu se ukázalo, že vrcholové vzpěračky mají stejné množství – a někdy i větší – svalových vláken, která jsou pro tento sport důležitá.
Rychlé svaly
Jde o zvláštní svalová vlákna nazývaná “rychlá svalová vlákna”, která jsou zásadní pro silné a současně rychlé pohyby, jež vyžaduje vyhození těžké činky nad hlavu nebo na hruď. Autoři práce tvrdí, že tímto objevem ničí stereotyp o ženských sportovkyních, který přetrvával celá desetiletí. “I když chyběla jakákoliv kvalitní data, prostě se bez diskuze přijímalo jako přirozené, že ženy mají méně těchto rychlých svalových vláken – a bylo to chápáno jako negativní,” uvedl spoluautor práce, profesor Jimmy Bagley. “A my ukázali, že to prostě není pravda.”
Není sval jako sval
Lidé mají tři druh svalových buněk, každá má odlišnou variantu proteinu zvaného MHC. Právě on je tím miniaturním motorem, který umožňuje svalům vykonávat pohyb a nám lidem se pohybovat. Každý typ proteinu je spojen s jistým druhem svalu; vědce v této studii zajímal MHCIIa, který je spojený právě s rychlými svalovými vlákny. Zkoumali a analyzovali ho na vzorcích svalů od devíti špičkových ženských atletek olympijské úrovně a šesti stejně úspěšných mužských sportovců. Vždy se jednalo o vzpěrače, vzorky totiž byly odebírány na Mistrovství světa ve vzpírání v Anaheimu roku 2017. Výsledky byly šokující: všichni vzpěrači měli vůbec nejvíc rychlých svalových vláken, co kdy bylo změřeno – průměrně 67 procent. Ale ještě větším šokem bylo, že vůbec nejvíc jich měly dvě ženy (nad 85 procent) – ty měly těchto supervýkonných svalů více než jakýkoliv známý muž na Zemi.
“Tyto výsledky nám říkají, že atletický trénink a výkonnost určují množství rychlých svalů více než pohlaví,” říkají autoři. “Dříve si vědci mysleli, že tento typ svalů je prostě daný od narození, ale to jsme se strašně mýlili.” Přestože ženy mají těchto vláken stejně jako muži a někdy i více, reálně muži stále mají větší sílu, ale to je dané jinými faktory – především kostrou, hmotností a hormony. Čistě z hlediska svalstva jsou na tom ale stejně jako ženy… Text: Martin Kolář