Epidemie smíchu? V minulosti skončila katastrofou!
Rádi se smějete? To je dobře. Ovšem i tahle příjemná a zdravá činnost se může obrátit proti vám, jak se ostatně přesvědčila tisícovka afrických dětí na začátku 60. let. Co se jim stalo?
Smích léčí. Smích je zdravý. Smíchem si prodloužíme život. A samozřejmě hlavně zpříjemníme. To vše se říká a samozřejmě se pod to nelze nepodepsat – vždyť jak smutný by byl náš život, kdybychom se nedokázali zasmát? Ovšem léčivé účinky smíchu jsou občas odsunuty na vedlejší kolej – například v případech, kdy se smích zvrtne ve smrtelné nebezpečí.
Nevysvětlená epidemie smíchu
Bylo 30. ledna roku 1962. Běžný den na dívčí škole ve vesnici Kashasha v Tanzánii. Trojice dívek se začala smát jednomu vtipu. Obyčejná a hezká situace, že? Dívky se však smály tak dlouho a urputně, až se smích rozšířil napříč celou školou a více než polovina studentů se nemohla přestat smát. Tento stav trval několik týdnů a škola musela být zavřena. Lze navíc hovořit opravdu o epidemii, neboť ze školy se smích začal rozšiřovat dál a nekontrolované řehtání se brzy dostalo až do nedalekého města i přilehlých vesnic. Z původně necelé stovky žákyň jedné školy se brzy stala zhruba tisícovka nakažených a zavřeno muselo být čtrnáct škol. To vše během prvního půlroku léta Páně 1962.
Smích? Přejde, říká se. Jenže v tomhle případě to neplatilo a než chechtání odeznělo, leckteré děti upadly do mdlob. Takový neustálý a nezadržitelný smích totiž může být velkou zátěží na organismus. A zvlášť pro děti, které byly z neznámého důvodu jedinými postiženými. Podle tehdejšího jména východoafrického státu se událost vžila pod názvem epidemie smíchu v Tanganice.
Příčina? Dodnes vlastně neznámá. Tehdejší úřady ukončily vyšetřování s tím, že se jednalo o epizodu hromadné psychogenní nemoci – davové hysterie, mohli bychom také říci. Řada vědců, hlavně psychiatrů a sociologů, se fenoménem zabývala a svedla ho na několik vnějších vlivů, které tou dobou hýbaly tanganijskou společností. Střet konzervativismu, náročné výchovy a společenských změn čerstvě samostatného státu mohl u dětí vyvolat stresovou reakci, jež se projevila právě takto. Zní to sice poměrně zvláštně, ale na nic lepšího zatím věda přijít nedokázala.
Další nebezpečí
Nejedná se však o jedinou hrozbu, kterou smích představuje. Historie pamatuje řadu úmrtí způsobených nadměrným řehotem. Takto neslavně skončil (podle dostupných záznamů) například významný stoický filosof Chrýsippos. Za zmínku stojí i přínos britské komediální skupiny Monty Python, která v jednom skeči vymyslela vtip-zabiják, jenž okamžitě prostřednictvím smíchu zabije každého, kdo je mu vystaven. A nejen to – dánský ušní lékař Ole Bentzen si jednu scénu z filmu Ryba jménem Wanda (za nímž stálo právě několik členů tehdy již rozpadlých Monty Pythonů) užíval tak moc, že dostal infarkt. Možná tedy vtip-zabiják skutečně existuje! Každopádně bychom se měli mít před smíchem na pozoru: občas může i ublížit…
Text: MS