Měla být Jobsem v sukni, teď čelí 20 letům vězení. Jak obchodnice s krví podvedla nejbohatší muže světa?
Podnikatelka Elizabeth Holmes chtěla být nových Stevem Jobsem. Kalifornský soud jí ale může stát 20 let vězení za podvod desítek klientů a zámožných investorů.
Jestli Elizabeth Holmes své investory, obchodní partnery, zaměstnance i stovky důvěřivých pacientů oklamala naprosto cíleně anebo i ona sama uvěřila bludu, že je stejný kreativní génius jako zesnulý zakladatel společnosti Apple, Steve Jobs, v současnosti rozhoduje v kalifornském San José ostře sledovaný soud. I díky němu na veřejnost prosákly úryvky z jejích deníků, které jen potvrzují, že byla přáním „stát se novým Jobsem“ téměř posedlá. To by ale spousta lidí zvládla uhádnout už dříve, vždyť nosila i stejné černé roláky jako on. A právě to, že v ní mnozí viděli Steva Jobse v sukních, ve spojení se sebevědomým vystupováním přitáhlo v roce 2004 pozornost a první investory k jejímu nově založenému start-upu Theranos.
A lot of people sharing Sinema's old tweet praising Elizabeth Holmes and Theranos seem to be unaware that this also happened: pic.twitter.com/5a6ksHTIlb
— Noam Blum (@neontaster) October 2, 2021
Testovat se mělo v lékárnách i doma
Cílem firmy bylo vyvinout malé zařízení, které by dokázalo udělat kompletní krevní obraz z jediné kapky krve. Zejména v americkém prostředí, kde je privatizovaná zdravotní péče, by to byl úžasný pokrok. Testovat by se lidé mohli téměř zadarmo v lékárnách a posléze i v pohodlí domova. Holmes k investici do vývoje dokázala přesvědčit i takové osobnosti, jako je nositel Nobelovy ceny Henry Kissinger, mediální magnát Rupert Murdoch nebo Tim Draper, jenž investoval třeba do úspěšných projektů typu Tesla nebo Skype. Do prosince roku 2014 se firmě povedlo získat kapitál okolo 6 milionů dolarů (zhruba 128 milionů korun) a zařídit si sídlo v Silicon Valley. Problém ale je, že slibovaný zázračný přístroj nefungoval ani po 12 letech vývoje zdaleka tak dobře, jak Holmesová veřejnosti a investorům tvrdila.
Dotestování v laboratoři z ředěné krve
Černá krabička dostala název Edison a měla najednou provádět až 250 různých testů, zvládla ale sotva zlomek. Zbytek, jak se ukázalo, dělal Theranos nejen běžným způsobem, ale krev pacientů tam museli ještě ředit a výsledky testů tak mnohdy nebyly přesné. Aféru vynesl na světlo světa deník Wall Street Journal, na jehož investigativce pak Holmes poslala celý tým právníků. Úřady ale přesto zahájily vyšetřování celé kauzy a nakonec potvrdily, že Edison byla jen nafouknutá bublina. Když ale v roce 2016 Theranosu zakázali jakékoli laboratorní testování provádět, mělo zařízení už 18 amerických a 66 zahraničních patentů, smlouvy s pojišťovnami, lékárnami, neziskovkami… a kromě toho za sebou zanechalo množství chybně diagnostikovaných pacientů, kterým nepřesné výsledky přinesly velké životní komplikace, neboť se například nepravdivě dozvěděli, že mají HIV či že prodělali potrat, zatímco byli stále těhotní.
In leaked private notes, Elizabeth Holmes wrote about "becoming Steve Jobs." pic.twitter.com/G3dmpxWPsO
— Infomance (@theInfomance) October 4, 2021
Až 20 let vězení
Tihle všichni se chystají svědčit v soudním procesu, který začal před měsícem a má trvat ještě minimálně dalšího čtvrt roku. Holmesové hrozí až dvacet let za mřížemi a obrovská pokuta, její obhájce ale tvrdí, že je nevinnou obětí. Chystá se svědčit proti svému bývalému životnímu i obchodnímu partnerovi Rameshi Balwanimu, s nímž se spojila už na samém počátku projektu a který ji měl údajně týrat jak psychicky, tak fyzicky a zcela ji kontrolovat. Včetně toho, jak se stravuje a obléká; to prý způsobilo, že Holmes nebyla ve zdravém duševním stavu téměř po celou dobu, kdy firmu vedla.
Balwani nařčení samozřejmě popřel; jako někdejší prezident a výkonný ředitel Theranosu navíc samozřejmě čelí obvinění také, takže na sebe momentálně vzájemně svalují vinu.
Elizabeth Holmes 'deferred to' her then-boyfriend when running Theranos, her lawyers argue https://t.co/lNU4Zd2dXm by @alexiskweed pic.twitter.com/MSRGkI7Z5A
— Yahoo Finance (@YahooFinance) September 28, 2021
Naivní investoři
Jak se podaří případ rozplést, zatím není jisté, a uniklé heslovité záznamy v deníku Holmes do něj moc světla nepřinesly; krátce poté, co ji novináři z Wall Street Journal odhalili, si například napsala jen: „Bod za bodem vyvrácení prohlášení“ a „Beze strachu, transparentní, není co skrývat.“ Na jednu otázku, kterou si mnoho lidí v současnosti klade, ale ostře sledovaný soudní proces asi neodpoví: zda si podvedení nemohli dříve uvědomit, že s firmou i jejím produktem je něco v nepořádku.
Koneckonců, jak má zázračná technologie vlastně fungovat, nikdo netušil ani 11 let poté, co dostal Theranos finance na vývoj a investoři se museli smířit s tím, že žádné know how z majitelky nevyrazí. Jediné, co kdy kdo o technologii zjistil, bylo to, co nakonec pod tlakem těsně před tím, než se průšvih provalil, řekla sama Holmes: „V přístroji dojde k chemické reakci a interaguje se vzorkem, což generuje signál, který se přeloží do výsledku zkoumaného certifikovaným laborantem.“ Přiznejme si, že lepší varování investoři dostat nemohli.