Einsteinovy děti v Praze: Luděk Zakl svůj původ myslel vážně, Ladislav Smoljak spíš žertoval
Slabost Alberta Einsteina pro davy jeho obdivovatelek byla poměrně známá, přesto se mu dařilo většinu avantýr utajit. Jenže co když jsou spekulace o jeho českých dětech pravdivé?
Rodinné poměry Alberta Einsteina byly docela nestandardní. Dvěma manželkami, třemi vlastními dětmi (a několika vyženěnými) však unikátní vazby autora teorie relativity rozhodně nekončí – za zamyšlení totiž stojí i jedna lehce konspirační teorie, jež by obzvlášť našince měla zajímat. Je totiž dost dobře možné, že v České republice žije několik Einsteinových potomků!
Pražská anabáze Alberta Einsteina
Po publikování prvních děl o teorii relativity se Einstein po roce 1905 začal stávat velkým pojmem v oblasti teoretické fyziky. Kvůli svému nekonformnímu chování však býval označován za podivína, což mu nástup na prestižní akademické pozice přece jen ztěžovalo. Specifik Einsteinovy osobnosti se však nezalekli představitelé pražské Univerzity Karlovy (tou dobou zvané Univerzita Karlo-Ferdinandova), na jejíž německé části Einstein v roce 1911 získal místo plnohodnotného profesora. Po více než roce, v červenci 1912, se vrátil na svou domovskou univerzitu v Curychu. Během krátkého, leč intenzivního pobytu v české metropoli si Einstein Prahu zamiloval a následně se do ní několikrát vrátil.
Potvrzená návštěva se odehrála třeba v roce 1932, neboť jeho druhá žena Elsa měla domluvené vyšetření u specializovaného doktora. Překvapivě se zjistilo, že je ve svých 56 letech těhotná – a tak na jaře 1932 porodila v Praze syna. Vzhledem ke stáří páru a také kvůli vidině blížící se emigrace do USA (vinou stále se zhoršující situace pro Židy na území Německa) však Elsa vymyslela skutečně ďábelský plán – a zde už se pouštíme na pole vzrušujících spekulací.
Nejeden český Einstein
V tutéž chvíli totiž v Praze rodila také jistá Božena Zaklová, která poznala Einsteina už během studií na počátku 20. let. Tou dobou už velmi slavným fyzikem byla bez přehánění okouzlena, a tak se rozhodla přijmout jeho dítě za své. Její vlastní porod totiž nedopadl dobře a dítě zemřelo. Chlapci Alberta a Elsy Einsteinových tedy dala jméno Luděk a vychovávala ho jako vlastního.
Luděk Zakl neměl o svém původu ponětí až do konce 60. let, kdy emigroval z Československa do Německa a tam ho kontaktovala Margot Lowenthal Einstein – jedna z dcer Elsy Einstein z prvního manželství. Vyjevila mu pravdu a Luděk začal se zjišťováním detailů o svém původu. Dokonce se mu podařilo v jeho rodné nemocnici U Apolináře získat potvrzení, že je skutečně Einsteinovým synem. I přes nápadnou podobu, encyklopedické znalosti a zájmy o fyziku a techniku mu tuto šokující skutečnost řada lidí z jeho okolí nevěřila. Až do své smrti v roce 2000 tak musel čelit množství posměšků.
Nejzajímavějším zástupcem těchto spekulací nebyl nikdo jiný než Ladislav Smoljak. Intelektuální samorost na první pohled Einsteina připomínal díky nepoddajnému a ikonickému vlasovému porostu, zároveň se však v jeho umělecké tvorbě (především v kombinaci se Zdeňkem Svěrákem) nezpochybnitelný záchvěv geniality zračil také. Původ Smoljakova otce byl navíc až do konce života nejasný – údajně se narodil kdesi v Podkarpatské Rusi jako nemanželské dítě a následně byl přivezen do Čech k adopci. Pozadí tohoto příběhu se nikdy nevysvětlilo a je tudíž teoreticky možné, že byl Smoljak skutečným synem Alberta Einsteina. Ostatně, vzhledem k Einsteinově slabosti pro ženy pravděpodobně nebyl jediný. Jenže to jsou dnes už pouhé spekulace, které nejspíš nikdy neskončí.
Zdroj: Euro / Blanka Kovaříková: Příběhy domů slavných - Na známé adrese / Encyclopedia Britannica