18. dubna 2020 11:15

9 věcí, které možná nevíte o Albertu Einsteinovi: Nobelovu cenu nedostal za teorii relativity

Alberta Einsteina si nejčastěji spojujeme s obecnou teorií relativity. S jeho životem se ale pojí i další méně známé skutečnosti.

Přesně před 65 lety zemřel legendární fyzik Albert Einstein. K uctění jeho památky jsme se ohlédli za jeho životem a vybrali z něj zajímavosti, o kterých řada lidí nemá ani tušení.

1) Ve svých 16 letech odmítl německé občanství

Albert Einstein už od dětství nenáviděl nacionalismus jakéhokoli druhu a chtěl být „světoobčanem“. Když mu bylo 16, vzdal se svého německého občanství a byl oficiálně bez státní příslušnosti, dokud se v roce 1901 nestal švýcarským občanem.

2) Vzal si jedinou dívku, která s ním chodila do třídy

Mileva Marićová byla jedinou studentkou v Einsteinově třídě na polytechnice v Zürichu. Byla to nadšená matematička a vědkyně a sama měla velké plány, ale všeho se vzdala, když se provdala za Einsteina a stala se matkou jeho dětí.

3) Jeho spis u americké FBI měl 1427 stran

FBI začala sbírat informace o Albertu Einsteinovi v roce 1933, krátce před jeho třetí cestou do USA. Složka se nakonec rozrostla na 1 427 stran dokumentů zaměřených na celoživotní propojení Einsteina s pacifistickými a socialistickými organizacemi. J. Edgar Hoover dokonce doporučil, aby byl Einstein podle zákona o vyloučení cizinců držen mimo Ameriku, ale byl přehlasován americkým ministerstvem zahraničí.

4) Měl nelegitimní dítě

Einsteinova budoucí manželka Mileva porodila v roce 1902 u svých rodičů v Srbsku holčičku. Dítě se jmenovalo Lieserl a historici se domnívají, že buď zemřelo v kojeneckém věku (pravděpodobně na spálu), nebo bylo dáno k adopci. Svou dceru Einstein s největší pravděpodobností nikdy neviděl a Lieserlnina existence nebyla známa až do roku 1987, kdy byla publikována sbírka Einsteinových dopisů.

5) Utratil Nobelovu cenu za rozvod

Einstein očekával, že získá Nobelovu cenu, a nabídl celý předpokládaný obnos své první manželce Milevě Marićové za to, že bude souhlasit s rozvodem. Nobelova cena (za vysvětlení fotoelektrického jevu) mu vynesla 32 250 dolarů, což byl v roce 1921 více než desetinásobek ročního průměrného profesorského platu.

6) Oženil se s vlastní sestřenicí

Druhá Einsteinova žena Elsa byla dcerou sestry Albertovy matky, takže šlo o jeho přímou sestřenici. Nebyl to ale jediný příbuzenský poměr, který spolu měli – Elsin otec a Albertův otec totiž byli zároveň bratranci a Elsino rodné příjmení bylo Einsteinová.

7) Jeho syn strávil život v blázinci

Einsteinovu druhému synovi Eduardovi byla diagnostikována schizofrenie a většinu svého dospělého života strávil v psychiatrické léčebně. Eduard byl fascinován psychoanalýzou a byl velkým fanouškem Freuda. Přestože si nadále psali, Einstein po své emigraci do USA v roce 1933 svého syna už nikdy neviděl. Ten zemřel ve věku 55 let na psychiatrické klinice.

8) Jeho přítel vynalezl chemickou válku

Fritz Haber byl německý chemik, který přemluvil Einsteina k tomu, aby se usadil v Berlíně. Haber byl Žid, ale přestoupil na křesťanství a stal se nadšeným obhájcem asimilace ještě před tím, než se nacisté dostali k moci. Za první světové války vyvinul smrtící chlórový plyn, který byl těžší než vzduch a mohl proudit do zákopů, kde bolestivě zabíjel. Haber je někdy označován za otce chemické války.

9) Měl milostný románek s údajnou ruskou špionkou

V roce 1935 Einsteina jeho nevlastní dcera Margot představila Margaritě Koněnkové, do níž se geniální fyzik vzápětí zamiloval. V roce 1998 vydražila aukční síň Sotheby´s devět milostných dopisů napsaných v letech 1945 až 1946 a adresovaných Einsteinově ruské milence. Podle knihy napsané ruským špionem byla Koněnková ruskou agentkou – historici toto tvrzení nicméně nepotvrdili.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom