Efektivní, ekologické a téměř bez lidí… To je farmaření po japonsku
Jako obvykle jsou Japonci v moderních technologiích zase o krok napřed: Plánují, že farmy budou obstarávat roboti.
Japonská společnost Spread věří, že farmaření bude v blízké budoucnosti údělem převážně šikovných a nenáročných robotů. Již příští rok vznikne první farma svého druhu na světě, jejíž pracovní síla bude zastoupena výhradně roboty. Znamená to snad, že farmáři přijdou o práci a obživu?
Vedení japonské výrobní společnosti Spread se již nechce nadále spoléhat na ruce lidských farmářů. Zatím sice nepočítá s možností, že by se bandy humanoidních robotů toulaly po chodbách budovy, nýbrž prozatím vsází na robotická ramena sklánějící se nad dopravníkovými pásy. „Tímto způsobem se využíváním strojů a technologií zlepšuje zemědělství v celé lidské historii. Se zavedením rostlinných továren a jejich kontrolovaném prostředí jsme nyní schopni poskytnout ideální prostředí pro naši úrodu,“ řekl J. J. Price, mluvčí společnosti.
Nově vzniklá robotická výrobna tak následuje celosvětový rostoucí trend vertikálního zemědělství, v jehož případě zemědělci pěstují plodiny v interiéru, tedy bez přirozeného slunečního světla. Tato metoda se namísto nestálých slunečních paprsků spoléhá na účinné LED osvětlení, pod nímž se jednotlivé plodiny pěstují na stojanech vyskládaných v pravidelných řádcích. Vnitřní vertikální zemědělství má ale i jiné výhody. Kromě zvýšení výroby a snížení odpadu také eliminuje odtok škodlivých pesticidů a herbicidů, což jsou tradiční chemické látky používané v případě venkovního zemědělství, jež mohou být škodlivé pro životní prostředí.
Ekologické a efektivní pěstování
Farma plná robotických farmářů, která se svého otevření dočká v průběhu roku 2017, bude vlastně jakýmsi upgradem již stojící farmy Kameoka Plant. Tato výrobna v současné době produkuje asi 21 000 hlávek salátu denně s pomocí malého množství lidských pracovníků. S příchodem nové automatické linky se ale navýší nejen produkce této plodiny na úctyhodných 30 000 kusů, ale také se o 50 procent sníží náklady na pracovní sílu a o rovných 30 procent spotřeba energie. Navíc se použitá voda z 98 procent recykluje a dále se použije pro růst další úrody. Japonská společnost slibuje, že výsledný nárůst příjmů a zdrojů by mohl snížit náklady nejen pro výrobce samotné, ale také pro lidské spotřebitele, tedy koncové zákazníky. „Naším posláním je přispět k vytvoření udržitelné společnosti, ve které se nebudou budoucí generace muset starat o ochranu a bezpečnost potravin,“ řekl mluvčí společnosti.
Cíle firmy tak zjevně snaží i nadále zažehnat současné problémy, jako je populační růst, nedostatek vody a poškození úrody v důsledku extrémního počasí. Všechny tyto vlivy mají za následek jediné: nedostatek potravin. Ostatně také používání pesticidů a umělých hnojiv patří mezi hlavní problémy zemědělství, neboť tyto škodlivé látky negativně ovlivňují naše zdraví a životní prostředí. Ne třeba snad ani dlouze připomínat, že pro současné a budoucí farmáře bude zabezpečení dostatečného množství potravin za použití výrobních metod závislých na půdních podmínkách a podnebí údělem stále těžším.
Robotí kontroloři
Kromě robotické farmy inženýři společnosti Spread v současné době vyvíjí speciální senzory, které budou schopny poskytnout údaje o tom, jak určitý typ plodiny vlastně roste – tedy zda prospívá, či nikoliv. Pokud se vývoj těchto senzorů skutečně podaří, do budoucna budou tito mechaničtí kontroloři schopni lidské pracovníky upozornit na nesprávný růst konkrétní plodiny, což pěstitelům umožní přizpůsobit svoje postupy podle aktuální potřeby rostliny. Naopak se dá předpokládat, že zemědělští roboti převezmou potenciální pracovní místa lidí, což se logicky ne každému může líbit. Na druhou stranu tyto technologické pokroky pro lidstvo vytvoří udržitelné zemědělské metody, s jejichž pomocí bude do budoucna možné pěstovat kvalitnější plodiny. Ostatně pokud se nic nepokazí a v příštím roce se nová výrobna skutečně otevře, japonská společnost hodlá podobné robotí farmy budovat po celém světě.
Nahradí zručné farmáře roboti?
Roboti jsou stále více sofistikovanější, tudíž se není ani čemu divit, že se mnozí lidé obávají o svoji pracovní budoucnost. Ostatně mají pravdu, vždyť byli roboti již úspěšně transformováni do továren všemožných odvětví, průmyslových nevyjímaje. O síle umělé inteligence (AI) není pochyb, nicméně odborníci ujišťují, že chytřejší roboti nebudou ani do budoucna schopni zastoupit všechna pracovní místa lidí. Vědci jsou naopak toho názoru, že se tito robotí pomocníci postarají o „horší“ práce a lidem tak umožní věnovat se zajímavějším a hlavně bezpečnějším pracovním příležitostem. „Budoucnost pracovních míst není celkově ani zdaleka tak ponurá, jak mnozí prognostici věří,“ řekl analytik J. P. Gownder v roce 2015. „Ve skutečnosti bude automatizace stimulantem pro růst mnoha nových pracovních míst včetně několika zcela nových pracovních kategorií,“ dodal.
Podobně optimistického názoru jsou také jiní odborníci, jako třeba Lynne Parker z National Science Foundation (Národní vědecká nadace v USA): „Podívejte se na počet pracovních míst, která byla vytvořena pomocí inteligentního softwarového průmyslu – vzniklo obrovské množství pracovních míst včetně vývojářů aplikací a datových specialistů. I když mohou být některé pracovní úlohy ztraceny, neboť byly nahrazeny umělou inteligencí, mnohé další byly vytvořeny v průběhu celého odvětví.“
Text: Petr Smejkal