E-cigareta má svoji první oběť. Nemocných rychle přibývá
Americké úřady evidují stovky případů plicních onemocnění. Všechny spojuje vapování e-cigaret.
První úmrtí
Užívání elektronických cigaret je veřejností obecně bráno jako bezpečnější alternativa běžného kouření cigaret a tabáku. Co ale platilo včera, nemusí platit dnes. Americké úřady aktuálně vyšetřují téměř dvě stovky případů záhadných plicních onemocnění, které mají minimálně jeden společný činitel – e-cigaretu. Většina pacientů jsou teenageři a dospělí mladšího věku. Nemálo z nich bylo hospitalizováno v nemocničních zařízeních, někteří dokonce skončili na jednotce intenzivní péče a umělé plicní ventilaci.
Že se všichni pacienti nezotaví je již bohužel jasné, neboť ve státě Illinois svému onemocnění podlehla osoba ve věku mezi 17–38 let. Podle tamní epidemioložky Jennifer Layden se jednalo o muže, kterého hospitalizovali s dýchacími potížemi poté, co inhaloval e-cigaretu. „Tato tragická smrt posiluje vážné riziko spojené s e-cigaretovými výrobky,“ komentoval situaci ředitel Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield. Ani další pacienti však nemají stále vyhráno, neboť jim potencionálně hrozí nenávratné poškození plic. Domů tak možná odejdou s trvalými následky.
Obtížná diagnóza
V uplynulých měsících se u nemocných objevily příznaky, které se lékařům zdály zprvu zvládnutelné. Počáteční symptomy se totiž shodovaly s typickými virovými infekcemi nebo bakteriální pneumonií (zápal plic), jako je dušnost, potíže s dýcháním nebo bolestí na hrudi. I přes aplikaci vhodné léčby se však stavy nemocných postupně zhoršovaly. Někteří trpěli horečkou, kašlem, zvracením a průjmem. Nejhorší případy se projevily nebezpečným respiračním selháním a musely u nich být nasazeny umělé plicní ventilátory. „Tyto případy jsou velmi obtížně diagnostikovatelné, protože jejich příznaky mohou napodobovat běžnou infekci, ale zároveň mohou vést k závažným komplikacím a prodloužené hospitalizaci. Lékařská péče je nezbytná,“ upozornila Layden.
Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se neznámá plicní choroba potvrdila už ve 22 amerických státech. A leč přímé důkazy zatím neexistují, všechny nemocné spojuje používání e-cigaret. Náplň elektronické cigarety se však různila, tudíž zřejmě není na vině její složení. Zatímco někteří inhalovali nikotin, jiní sáhli po psychoaktivních látkách a domácích směsích.
(Ne)bezpečné vapování
Ačkoli nejsou dlouhodobé účinky elektronických cigaret objektivně zjištěny, obliba tzv. vapování zažila v posledních několika letech velký nárůst. Boom se nevyhnul ani nezletilým dospívajícím, kteří na tento způsob inhalace pohlížejí jako na „zdravé kouření“. Ostatně podle průzkumu CDC z roku 2018 více než 3,6 milionů amerických středoškoláků uvedlo, že v minulých 30 dnech použilo e-cigaretu. Také zpráva Národní akademie věd, inženýrství a medicína (NASAM) z téhož roku naznačila, že e-cigareta bude pravděpodobně méně škodlivá než běžná cigareta, ovšem stále představuje zdravotní rizika. Jaká, to zatím přesně nevíme.
Mezi „mírné důkazy“ škodlivosti pravidelného užívání elektronických cigaret patří kašel, sípání a zvýšený výskyt astmatických záchvatů. Na situaci reagovalo například Spojené království, které dohlíží na maximální množství nikotinu obsažené v jedné náplni. To ale neplatí v USA, kde je míra této hladiny mnohem vyšší. Přitom vapování lidský organismus nevystavuje pouze nikotinu. Náplně (tzv. e-liquidy) jsou plné aromat, rozpouštědel a spousty jiných látek. Již dříve bylo kupříkladu zjištěno, že určité příchutě vyvolávají u některých lidí toxickou reakci.
Riziko infarktu a mrtvice
Většina zdravotnických institucí si však s (ne)škodlivostí e-cigaret není stále úplně jistá. Jednoduše proto, neboť chybí dostatek podložených důkazů a případů, dle kterých by bylo možné všechny účinky objektivně vyhodnotit. Tohle stanovisko však již brzy možná platit nebude. Ostatně někteří vědci mají za to, že byť i jediná inhalace e-cigarety může okamžitě zvýšit riziko infarktu nebo mrtvice z důvodu poškození krevních cév. Za vším stojí proces přeměny kapaliny (e-liquidu) na páru (aerosol), která vzniká jejím zahřátím. Tímto způsobem tak může dojít k přeměně některých molekul na toxické látky. Tato nebezpečná chemická změna se týká především bezbarvého plynu propenu a organické sloučeniny glycerínu.
Aktuální situace nenechala chladného ani Gregoryho Conleyho, prezidenta Americké vapingové asociace (AVA). Conley uvedl, že každý měsíc asi 10 milionů dospělých vapuje nikotin bez problémů. Conley vidí problém v amatérsky vyrobených náplních, které obsahují THC a ilegální drogy. S tímto výrokem se však mnozí lékaři neztotožňují. „S vapováním jsme historicky neměli takové zkušenosti, abychom mohli kohokoli ubezpečit, že je bezpečné,“ uvedla Emily Chapman, hlavní lékařka z Children's Hospitals and Clinics of Minnesota, která aktuálně pečuje o čtyři pacienty ve věku 16 až 18 let.
Text: Petr Smejkal