Důchodci budou mít svaly jako Arnold. Nová metoda jim vrátí sílu
Nová léčiva by v podstatě mohla zabránit ubývání svalové hmoty u starších lidí.
Funkce a síla svalů s věkem klesá – to ví asi každý. Nová studie provedená výzkumnými pracovníky ze slavného vědeckého institutu Karolinska Institutet ve Švédsku ale ukazuje, jak neočekávaně vysoký počet mutací v kmenových buňkách svalů poškozuje regeneraci buněk. Tento objev může vést k tomu, že nová léčiva dají lidem mnohem silnější svaly během stárnutí. V podstatě by to mohlo zabránit ubývání svalové hmoty u starších lidí. Pokud vám to připadá jako sen nebo vědecký hoax, pak byste měli vědět, že tato práce vyšla v nejslavnějším a nejprestižnějším vědeckém časopise Nature Communications.
Stáří nemusí znamenat slábnutí
Již dříve bylo poměrně přesně popsáno, jak přirozené stárnutí poškozuje funkci kosterních svalů. Víme také, že počet a aktivita kmenových buněk svalů klesá s věkem. Důvody, proč se to děje, ale doposud vědci úplně nepochopili, celý proces je značně komplikovaný a řada detailů nám zatím uniká.
V nové studii výzkumníci z Karolinska Institutet zkoumali počet mutací, které se hromadí ve svalových kmenových buňkách. Na co přišli? „Co je nejvíce překvapující, je vysoký počet mutací. Viděli jsme, jak zdravý sedmdesátiletý muž nashromáždil více než 1000 mutací v každé kmenové buňce ve svalech. Pochopili jsme, že tyto mutace nejsou náhodné, ale existují některé oblasti, které jsou před nimi lépe chráněny,“ vysvětlila Maria Eriksson, profesorka na katedře biologických věd a výživy Karolinska Institutet.
DNA Zdroj: Pixabay
Tyto mutace se vyskytují během přirozeného dělení buněk. Chráněné oblasti jsou ty, které jsou důležité pro funkci nebo přežití buněk. Vědci ale především dokázali zjistit, že tato ochrana s věkem klesá: „Můžeme dokázat, že tato ochrana se snižuje s věkem – čím jste starší, tím je to horší. Výsledky naznačují zhoršenou schopnost buňky opravit svou DNA. A to je něco, co bychom měli být schopni ovlivnit pomocí nových léků,“ vysvětluje Maria Eriksson.
Za vším hledej mutace
Studie byla provedena za použití kmenových buněk kultivovaných za účelem získání DNA pro sekvenování celého genomu. „Zjistili jsme, že existuje jen velmi málo překrývajících se mutací, přestože buňky jsou umístěny těsně vedle sebe, což představuje mimořádně velkou mutační zátěž,“ vysvětluje hlavní autorka práce Irene Franco.
Vědci nyní pokračují v práci, aby zjistili, zda fyzické cvičení může ovlivnit počet nahromaděných mutací. Je pravda, že fyzické cvičení od mladého věku likviduje buňky s mnoha mutacemi, nebo má naopak za následek vznik většího počtu těchto buněk?
To se ještě neví… „Cílem je zjistit, zda je možné individuálně ovlivnit množství mutací. Naše výsledky mohou být přínosem pro rozvoj cvičebních programů, zejména těch, které jsou určeny pro stárnoucí populaci,“ říká Maria Eriksson.
Cílem výzkumu je, aby si starší lidé udrželi svalovou hmotu i ve stáří. Nové přístupy naznačují, že by to mohlo být možné: když eliminujeme počet mutací, i staří lidé by si mohli udržet svaly pevné a silné.
Text: MK