Drezúra zvířat je na Slovensku zakázaná. Proč to nejde u nás?
Na Slovensku už tygra proskakovat hořící obručí neuvidíte. Drezúra podobné praktiky zakazuje.
Bizarní Berouskovy výhrůžky
V loňském roce navrhlo Ministerstvo zemědělství úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Ochránci zvířat se zaradovali, protože pro mnohé z nich je eticky nepřijatelné nutit zvířata k pohybům a činnostem, které nemají s jejich přirozeným chováním nic společného. Například jízda na kole u medvědů či proskakování hořící obručí. Autor těchto řádků si podobné scény pamatuje ze svého mládí z cirkusových vystoupení. Vše vypadalo, že vyhláška skutečně projde českým systémem zákonodárného schvalování. Vyhláška se samozřejmě nesetkala jen z potleskem.
Naopak majitelé cirkusů návrh nesli s nelibostí a Jiří Berousek, majitel Národního cirkusu Original Berousek se uchýlil k zajímavé formě vyhrožování: „Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme," citovala ČTK jeho slova, která pokud by byla proměněna v čin, hraničila by s trestným činem obecného ohrožení.
Paragraf 272 Trestního zákoníku totiž jasně říká: Kdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví… bude potrestán odnětím svobody na tři léta až osm let. Nicméně k dnešnímu dni se nic zásadního pro České cirkusy nezměnilo. Sice od roku 2004 například platí zákaz drezúry opic nebo nosorožců, ale plošný zákaz cirkusové drezúry je zatím v nedohlednu. „Světským“, jak se lidem od cirkusů a kolotočů běžně říká, se podařilo prolobovat, že zákaz nebude, místo něj bude cirkusům licence udělovaná Státní veterinární správou.
Slovensko drezúry nechce
Slovensko se stalo další zemí, kde jsou od 1. 9. 2019 drezúry v cirkuse zakázané. Vztahuje se na celou plejádu zvířat od kočkovitých šelem přes primáty až po delfíny, kterých, po pravdě řečeno, v cirkusech moc nenajdete. Ale i tady se najdou výjimky, jako například kočky (nikoliv kočkovité šelmy) či psi, kteří jsou cvičeni naprosto běžně, což uznali i slovenští zákonodárci. Zatímco na Slovensku novela souvisela se zákonem o veterinární péči, v České republice se zákaz měl vtělit do novely Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tento zákon mimo jiné za zvíře nepovažuje motýla, raka, žížalu nebo hlemýždě, neboť podle zákonodárců, kteří tento zákon tvořili je „zvířetem každý živý obratlovec, kromě člověka, nikoliv však plod nebo embryo“. A žádné ze zvířat vyjmenované v předchozí větě není obratlovcem. Slovensko naopak drezúru zakázalo, byť i tady jsou výjimky. Nikdo nemá nic proti komentovaným prohlídkám nebo sokolnickým vystoupením.
Text: Topi Pigula .