V americkém městě Tenino se vrátily do oběhu dřevěné peníze. Vyrábí je tiskařský stroj z 19. století
Netradiční odpověď na propad ekonomiky a rekordní růst nezaměstnanosti v důsledku pandemie nemoci COVID-19 našli v americkém státě Washington. Ve zdejším dvoutisícovém městečku Tenino začali na prastarém tiskařském stroji z konce 19. století tisknout vlastní peníze – a ještě ke všemu dřevěné.
Cílem není vymanit se ze závislosti na federálním americkém dolaru, ale nabídnout místním lidem pomoc v nouzi. Dřevěné peníze v hodnotě 25 USD jsou totiž směnitelné pouze v místních obchodech a získat je mohou obyvatelé Tenina, kteří se díky pandemii dostali do ekonomických potíží.
Místní radnice každému žadateli poskytne dřevěné dolary v hodnotě až 300 skutečných USD na měsíc. S těmi je možné nakupovat potraviny, drogistické zboží nebo třeba nářadí v místních obchodech. Obchodníci si pak dřevěné dolary na radnici vymění za reálné peníze, výhodou tedy je, že rozdaná pomoc zůstane uvnitř komunity a pomůže lokálním podnikům. Na „dřevěňáky“ se mimochodem vrací maximálně 99 skutečných centů a nedá se za ně koupit alkohol, tabákové výrobky nebo marihuana, která je v tomto státě USA legální.
dřevěné dolary -stroj Zdroj: AP/Ted S. Warren
Stroj z muzea posloužil už podruhé
Dřevo se jako materiál k výrobě alternativních dolarů nabízelo samo – stát Washington je totiž tradičně hustě zalesněný. Tenino zatím vytisklo dřevěné dolary v hodnotě 10 000 USD, které díky své dosti alternativní podobě neopouští území města.
Radnice k tomu používá tiskařský stroj z místního muzea, který je naštěstí stále v provozu. Stroj z 90. let 19. století sloužil dlouhá desetiletí ve vydavatelství lokálních novin a jeho služeb místní obyvatelé využili už v době Velké hospodářské krize (1929-33), kdy se zhroutil bankovní systém v zemi. I tehdy si v Teninu s úspěchem dočasně tiskli vlastní peníze.