Jak vznikli draci? Za mýtem okřídlených nestvůr stál velký lidský omyl
Mýty: Největší záhady lidstva (5) – Původ draků
Draci se historicky objevovali v umění, mytologii či folklóru mnoha kultur a civilizací po celém světě. Jak fascinace těmito tvory vznikla?
Jen těžko byste hledali nejstarší, nejznámější a také nejoblíbenější mytický symbol v populární i dávné kultuře, než je drak. Uctívali jej Aztékové, objevoval se v řeckých bájích, důležitou roli hrál i v čínské mytologii a zmínku o drakonickém stvoření najdeme dokonce i v Novém zákoně. Jedno z nejranějších vyobrazení popisuje draky jako obří hady starověkého Blízkého východu, zejména pak v mezopotámském umění, kde jsou stvoření podobná drakům popsána v Eposu o stvoření z počátku 2. tisíciletí př. n. l. středobabylonského období.
Drak je v mytologii všech kultur silně zakořeněný Zdroj: iStock
Dračí nestvůra ztvárněná Hendrikem Goltziuem ze 16. století Zdroj: iStock
Drak se často objevuje i v populární kultuře Zdroj: HBO
Postava Šmaka ve filmu Hobit Zdroj: Warner Bros.
Drak má pro čínskou kulturu nesmírně důležitou roli Zdroj: iStock
Symbol moci i chaosu
Navzdory tomu, že se jednotlivé mytologie a folklóry daných kultur od sebe výrazně liší, podoba dračího stvoření si je v mnoha věcech nápadně podobná. Obvykle bývá drak vyobrazován s hadími či ještěřími šupinatými prvky, špičatými pařáty, obrovskými křídly a protáhlým ocasem. Jeho děsivá tlama je pak plná ostrých zubů a chrlí oheň.
V některých kulturách, zejména čínských, je vnímán jako symbol dobra a moci, zatímco evropští draci byli ve středověku vnímáni jako symbol ničení a chaosu. V našich krajích je asi nejznámější legenda o svatém Jiří a jeho boji s drakem zla. Dračí příběhy však hrají důležitou roli i v dnešním moderním pojetí a objevují se v mnoha knihách, filmech i televizních pořadech.
Neznalost předků
Odkud se ale vzala tak pevná víra v draky, kterou naši předci měli? Dokumentární série Mýty: Největší záhady lidstva, kterou vysílá Prima ZOOM, jasně ukazuje, že legendy pocházely z hmatatelných důkazů, které naši předci po tisíciletí nacházeli. Objevené kosti dinosaurů a jiných vyhynulých zvířat, o jejichž pravém původu neměli lidé až do vzniku paleontologického oboru roku 1824 ani tušení, v nich jen přiživovaly mylné domněnky a mýty o existenci draků. Právě zde tak s největší pravděpodobností vznikaly strašlivé povídačky a fámy o děsivých stvořeních budících strach i respekt.
Zdroj: Live Science