Dokumentární skvosty na tento týden. Připravte se na nejlepší!
I tento týden jsme si pro vás připravili super dokumenty, úžasné seriály a nádherné obrázky. Na co se můžete těšit?
Že venku začalo být konečně zase hezky, vůbec neznamená, že bychom přestali vysílat úžasné pořady. Spíš naopak! Co na vás čeká na ZOOmu tento týden?
Pondělí 22. dubna 20.00 – Vteřiny před katastrofou (Havárie v Mexickém zálivu)
Nejnovější díly slavné dokumentární série, která se zaměřuje na přírodní katastrofy i neštěstí způsobená člověkem. Od zdrcujícího japonského útoku na Pearl Harbour či události 11. září 2001 přes největší průmyslovou katastrofu v historii, která se odehrála v bhópálské chemické továrně, až po krvavou přestřelku amerických úřadů se sektou Davidiánů nebo tsunami, jež si roku 1960 vyžádala dva tisíce obětí v severní Itálii. Seriál přináší v každém díle nové poznatky, analýzy a názory expertů. S pomocí počítačové animace vám přiblíží tragické události vteřinu po vteřině.
Pondělí 22. dubna 21.00 – Zničující katastrofy (Supertornádo)
Cenami ověnčený tým podepsaný pod oblíbeným Putováním s dinosaury připravil nový šestidílný seriál, který zavede televizní vědu do neprozkoumaných, vzrušujících extrémů. Zničující katastrofy využívají perfektní digitální efekty k tomu, aby ukázaly, co by se mohlo stát, kdyby se nejhorší možné klimatické podmínky spojily se špatnými okolnostmi a vytvořily hrůzostrašné přírodní katastrofy. Obří tornádo, solární bouře, megapovodeň nebo ohnivé a ledové bouře patří k tomu nejděsivějšímu, čím by matka příroda mohla udeřit na lidstvo. Tento dokumentární seriál autenticky rozebírá jejich zničující následky.
Úterý 23. dubna 20.00 – Odhalený Egypt (Tajemství Sfingy)
Odhalte největší tajemství starověkého Egypta v úspěšném osmidílném dokumentárním seriálu! Odhalený Egypt spojuje nejnovější vědecké poznatky a postupy s vynikajícími digitálními efekty. Takto vyzbrojený seriál proniká do míst, kterých se noha obyčejného smrtelníka už celé věky nedotkla. V každé epizodě dojde na jednu ze známých ikon starověkého Egypta, jako je záhada mumie křičícího muže nebo původ a vznik velké sfingy v Gíze. Hrobka Alexandra Velkého, opravdového Krále Škorpiona, Kleopatry, faraona Ramsese a záhady pyramid ani Údolí králů samozřejmě nemůžou chybět.
Úterý 23. dubna 21.00 – Kolumbova ztracená flotila
V roce 1494 Kryštof Kolumbus podnikl druhou cestu do Ameriky. Tentokrát vyrazil s větším počtem lodí, mužů i významnějším úkolem. Flotila 17 lodí, na kterých bylo 1400 lidí, měla za úkol vybudovat první kolonii v Novém světě. Ale už během pouhých pár let Kolumbova osada zanikla, pětina jejích obyvatel zahynula a nejméně šest lodí se potopilo přímo v zátoce. Co se tehdy stalo, zůstává záhadou už 500 let. Dva nezávislé týmy archeologů, na souši i na moři, se proto rozhodly odkrýt nové důkazy o zániku prvního evropského města v Jižní Americe. La Isabela byla prvním nepřetržitým kontaktem mezi Starým a Novým světem, Kolumbovou největší touhou a také šancí stát u zrodu nového bohatého impéria.
Úterý 23. dubna 22.00 – Biblické rány (Souboj na Nilu)
V Bibli není mnoho příběhů, které by byly tak hluboce zakořeněné v naší kolektivní paměti, jako popis deseti ran egyptských. Ale jsou to jenom legendy, nebo je můžeme považovat za historická fakta? Vědci, historici a teologové využívají Písmo svaté jako historický zdroj a díky tomu mohou dokázat, že zvěsti o ranách jsou založené na skutečných událostech. Jejich zanícený vědecký výzkum stojí u zrodu překvapivých nových teorií a vrhá na Bibli nové světlo.
Středa 24. dubna 21.00 – Soukromý život slonů
Dokumentární seriál z prostředí Národní rezervace Samburu v Severní Keni, která je jedním z nejsenzačnějších míst v Africe, zblízka ukazuje pozoruhodné příběhy divokých slonů. Ať už jde o první nejisté krůčky novorozeněte Breeze nebo bohaté zkušenosti matriarchy jménem Babylon, dokument zkoumá jejich chování a dokazuje, že sloni jsou dobrosrdečné a laskavé bytosti. Mezi tvůrci pořadu je David Daballen, který je schopný pouhým pohledem okamžitě rozeznat 500 různých slonů. Máte jedinečnou příležitost vidět tato zvířata očima těch, kteří je znají nejlépe.
Čtvrtek 25. dubna 22.00 – Bitevní strategie a taktiky – Partyzánská válka
Jak se vyvíjely moderní válečné strategie v průběhu 20. století, v čem spočívají, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, kde byly použity a s jakými výsledky? Od první světové války až po invazi do Iráku, od obojživelných operací po guerillový boj. Špičkový seriál pro všechny, kdo se nespokojí s povrchním výkladem – po téhle bitvě může být opravdu každý generál. Seriál zdobí skvělé záběry z akce i přehledná vysvětlující grafika.
Pátek 26. dubna 20.00 – Tichomořské hlubiny (Válečné vraky)
Díky jednomu z nejambicióznějších podmořských projektů se dal dohromady třicetičlenný tým potápěčů, mořských biologů a kameramanů, aby prozkoumali přes tři tisíce kilometrů napříč malými ostrůvky Mikronésie v tropickém Tichém oceánu. Jejich úkolem je proniknout do tichomořských hlubin a v neprobádaných propastných hloubkách hledat nové druhy. Potápěči se za použití nejnovějších technologií ponořili do těžko přístupných hloubek mezi šedesáti a sto padesáti metry, kde objevili ohromující podmořské krajiny, navštívili vraky z druhé světové války, a dokonce se odvážili do temnot neznámých jeskyní.
Sobota 27. dubna 20.00 – Zázračná planeta (Jeskyně)
Fascinující dokumentární seriál z produkce BBC ukazuje planetu Zemi v takové podobě, v jaké jsme ji nikdy předtím neviděli. 11 epizod vznikalo úctyhodných pět let a získalo čtyři prestižní ceny Emmy. Zaslouženě. Planeta Země se pyšní vysokorozpočtovými záběry i tím, že je prvním dokumentem natočeným ve vysokém rozlišení. 71 kameramanů „zasahovalo“ na 204 lokacích v 62 státech. Podařilo se jim proniknout do nejhlubších jeskyní, zachytit mrazivou krásu obou pólů nebo vyšplhat na vrcholky nejvyšších hor. A stálo to za to!
Neděle 28. dubna 21.30 – Seskok z vesmíru
Neohrožený australský dobrodruh Felix Baumgartner se 14. října 2012 vrhl ze stratosféry, překonal rychlost zvuku a přežil. Během rekordního skoku z výšky více než 39 kilometrů nad zemským povrchem dosáhl rychlosti přes 1357 kilometrů za hodinu. Na samou hranici vesmíru vystoupal ve stratosférickém balónu a během skoku vystavil své tělo nejnáročnějším a životu nejvíce nebezpečným podmínkám, jaké mohou při volném pádu nastat. Nakonec otevřel padák a bezpečně přistál na zemi. Díky tomuto devadesátiminutovému dokumentu můžete nahlédnout do pozadí fantastických novinových titulků a zjistit, jak se to stalo.
A samozřejmě spousta zajímavostí na webu:
www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.