Mohli se lidé potkat s dinosaury? 40 % Američanů v tom má zcela jasno
Možná máte pocit, že Američany musel zmást animák Flintstoneovi, kde se dinosauři pohybují mezi jeskynními lidmi, jako by se nechumelilo. Ale v seriálu se objevují i auta na nožní pohon nebo drtiče odpadků v podobě prehistorických kanců, a každý ví, že jde jen o vtípek z hlavy tvůrců oblíbeného sitcomu.
Proč tedy z průzkumu, který uspořádala agentura YouGov, vyplynulo, že je o koexistenci obřích plazů s pralidmi přesvědčeno 41 % Američanů? Celých 14 % z nich o tom dokonce vůbec nepochybuje a dalších 27 % to považuje za pravděpodobné. A co víc, dalších 16 % si nebylo jistých! Jen 25 % lidí v průzkumu uvedlo, že není možné, aby se pračlověk s dinosaurem potkal. Vzhledem k tomu, že rod Homo od dob dinosaurů dělí cca 63 milionů let, je to celkem na pováženou.
Kreacionismus a mladá Země
Kdybyste za tím, co průzkum ukázal, hledali primárně neznalost, mýlili byste se. V USA je hlavním zdrojem těchto desinformací náboženská víra. Amerika má silnou tradici evangelikálního křesťanství, které klade důraz na osobní víru, doslovné čtení Bible a zázraky. Mnoho Američanů navíc vyrůstá v komunitách, kde se evoluce zpochybňuje a místo Darwina se dětem předkládá příběh o Noemově arše. Veřejná debata o tom, zda má být evoluce vůbec vyučována ve školách, se v USA vede dodnes – zejména v jižních a středozápadních státech.
Čtěte také: Lidstvo do 10 let vyhubí roboti, odhalili scénář prognostici. Je reálné, že AI ovládne svět?
Mýtus o soužití s dinosaury vyznává hlavně ta část tamních křesťanů, která věří v doslovnou interpretaci Bible. Tito lidé evoluční teorii odmítají a mají za to, že Země je stará jen 6–10 tisíc let. Jde o víru běžnou hned v několika amerických církvích. Vědecké poznatky jsou ale samozřejmě v tomto směru neúprosné.
Země vznikla před 4,5 miliardami let. Dinosauři (tedy ti neptačí) zmizeli před 66 miliony let při tzv. křídově-paleogenním vymírání, kdy planetu zasáhl obří asteroid. Lidé se na scéně objevili až o více než 60 milionů let později – a Homo sapiens vznikl zhruba před 200 až 300 tisíci lety. Jinými slovy: pokud byste chtěli potkat tyranosaura, museli byste mít stroj času.
Jediný způsob, jak si „společné soužití“ s dinosaury lze technicky obhájit, je připomenout, že ptáci jsou přímí potomci dinosaurů. Dnešní slepice, holubi nebo papoušci jsou podle evoluční biologie pokračováním jedné vývojové větve dravých dinosaurů: theropodů. Ale přiznejme si: když lidé odpovídali na otázku z průzkumu, pravděpodobně o holubech nepřemýšleli jako o malých velociraptorech.
Video, které jste mohli minout: Souboj největších dinosaurů všech dob připomíná rvačku dvou žiraf.