Díky dronům budeme mít zdravější víno
Nové technologie včetně dronů budou kontrolovat stav vinic.
Víno pohledem vědců a okem dronů
Vědci ze Zahradnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity vyvíjejí ve spolupráci s firmou Aqua Procon a několika velkými vinařstvími metodu, jak s využitím dronů zjišťovat některé nemoci vinné révy. Už v loňském roce pomáhaly drony zjišťovat komplex chorob kmínku révy, letos budou pátrat i po znacích padlí révy vinné. Tato nemoc patří mezi nejčastější choroby postihující vinohrady. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Červené víno... a je ho dost Zdroj: Se souhlasem Topiho Piguly
Vinice a drony
Moderní metody precizního vinohradnictví vyžadují dokonalou znalost konkrétní vinice spojenou s dálkovým snímkováním. Na základě růstových indexů vyvíjíme metodu identifikace keřů napadených chřadnutím a odumíráním révy - ESCA. Výzkum už nyní přináší první prakticky využitelné výsledky," uvedl Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty. Do projektů se zapojily velké vinařské firmy jako Sonberk, Vinofrut Dolní Dunajovice, Znovín, Bohemia Sekt nebo Víno Blatel. Nad desítky hektarů jejich vinohradů se drony vznesou na jaře, až keře obrostou listy.
"Rozvoj infekce padlí révy výrazně ovlivňuje teplota vzduchu a porostu a relativní vzdušná vlhkost v porostu. Velmi výrazný je proto vliv mikroklimatu vinice. To můžeme monitorovat prostřednictvím teplotních a vlhkostních senzorů přímo ve vinici, ty jsou ale nákladné a nedokážou postihnout variabilitu velkých ploch," uvedl Pavloušek. Teplotu porostu a takzvané vegetační indexy tak budou zjišťovat právě drony.
Projekty na zjišťování obou nemocí získaly granty Technologické agentury České republiky v celkové výši 20 milionů korun.
ČTK