Diderotův efekt vysvětluje, proč si kupujeme věci, které nepotřebujeme
Slavný encyklopedista Denis Diderot nechtěně objevil i jeden psychologický fenomén, který se dotýká snad každého z nás. Proč si pořizujeme zbytečné věci, které opravdu nepotřebujeme?
Jméno Denise Diderota bývá spojováno s jednou věcí – Encyklopedií. Mnohosvazková kniha v druhé polovině 18. století představovala vrchol osvícenských snah a Diderotovi bez přehánění změnila život. Ačkoli díky ní hned nezbohatl, časem, díky daru ruské carevny Kateřiny II. Veliké, se k většímu obnosu peněz dostal. Rozhodl se vyrazit si z kopýtka a koupil si krásnou červenou róbu. Jenže když ji pak doma viděl, musel dokoupit řadu dalších kusů oblečení a výbavy domácnosti, jelikož nová róba působila v obstarožní domácnosti chudého učence jako pěst na oko. O svém utrácení pak dokonce sepsal i esej s ironickým názvem Stesky nad starými šaty aneb Varování těm, kteří mají více vkusu než štěstí.
Diderotův efekt
Díky tomuto zážitku a následné sebereflexi se fenoménu začalo říkat Diderotův efekt. Obecně spočívá v tom, že když si koupíte jednu novou věc, obvykle se spustí řetězec dalších impulzivních nákupů produktů, které však vlastně nepotřebujete. Namísto jedné důležité věci tak skončíte se spoustou zbytečností a o pořádný balík peněz chudší. Antropolog Grant McCracken v roce 1988 přišel s tímto termínem a vedle jeho psychologické zajímavosti zmínil i tu temnější stránku věci – totiž že naše konzumní společnost nutí ke stále větší spotřebě.
Nakupování a Diderotův efekt Zdroj: istockphoto.com
V důsledku technologických inovací jsme totiž nuceni k určitým nákupům produktů, které bychom sami o sobě ani nechtěli. Vzápětí se roztočí spirála Diderotova efektu a my nakupujeme další věci, jež nepotřebujeme. Je s nimi totiž spojen určitý sociální status, a to také není zanedbatelné. Jsme nespokojení, když nemáme něco, o čem si myslíme, že bychom to mít měli. Ať už se jedná o majetek, nemovitosti či různá privilegia, jež máme spojeny s naší sociokulturní vrstvou. Žene nás tudíž nedostatek, který je však bohužel v podstatě neukojitelný – vždyť kdykoli bychom toho mohli mít víc...
Boj s nepotřebnými věcmi
Jak Diderotův efekt porazit? Několik tipů se přímo nabízí. Jednak je dobré si kupovat to, co se hodí k věcem, jež už vlastníte. Pořizujete-li nový kus elektroniky, tak ideálně takový, k němuž vám stačí stará nabíječka či další příslušenství; totéž platí i o šatech a podobných oblastech, kde to je bez větších potíží možné. Když se odhlásíte z odběru reklamních newsletterů, také tím nic nepokazíte. Jakmile si něco nového koupíte, dejte něco starého pryč. Prostě pracujte s věcmi rozumným způsobem, abyste zabránili jejich hromadění a nestali se obětí materiálna. Není to snadné, ale když se člověk snaží, může se od slavného encyklopedisty poučit a jeho chyby neopakovat.