Desatero Roberta Vano: Jak se stát skvělým fotografem
Slavný český fotograf připravil pro ZOOM deset tipů, jak se stát ještě lepším fotografem. Když to funguje jemu, tak proč by to nemělo zabrat u vás?!
Exkluzivně pro ZOOM připravil Robert Vano deset rad, jak být ještě lepším fotografem. Přečtěte si je – ale hlavně se podle nich řiďte! Od září spouští tento fotograf vlastní kurzy, kde se můžete naučit jeho triky osobně. Pokud o kurz máte zájem, podívejte se na jeho webové stránky.
1) Mějte svůj foťák vždy u sebe
Noste raději svůj foťák všude s sebou, protože nikdy nevíte, co, kde a kdy uvidíte. Pokud třeba jdete městem nebo přírodou a něco nebo někdo vás natolik zaujme, že byste toho člověka či místo rádi zvěčnili, nemůžete čekat. Nesmíte zmeškat ten správný moment, který už se nebude opakovat.
Pražské mosty, Praha 2005. Foto: Robert Vano
2) Nabitá baterka a volná paměť je základ
Může se to zdát jako samozřejmost, ale hodně lidí, se kterými se denně setkávám, má neustále problém, že sice u sebe foťák mají, ale vymlouvají se na to, že je vybitý nebo že nemají volnou paměťovou kartu. Dostatek místa na kartě a nabitá baterka jsou proto základním předpokladem k tomu, abyste pořídili dostatečné množství fotek a mohli z nich potom vybírat.
Moje studio v Praze, Praha 1990. Foto: Robert Vano
3) Čtěte návod k použití
Další věc, která se může zdát jako banalita – opak je ale pravdou. Zejména Češi nemají návody k použití příliš v oblibě, což je v případě foťáku velká chyba. Dnes již existuje tolik typů foťáků, zejména těch digitálních, že je opravdu nutné, abyste ten svůj dokonale znali a věděli, jaké přesně má funkce a jak je naplno využít.
Petra,Tereza, Zdenka, Elle CZ, 2000. Foto: Robert Vano
4) Pořiďte si ten správný objektiv
Na trhu existuje nepřeberné množství objektivů, a vy se musíte proto především rozhodnout, co vlastně chcete fotit. Je to portrét, příroda, zátiší nebo akt? Na každý druh focení existuje jiný objektiv. Cokoliv budete fotit, určitě doporučuji si pořídit objektiv s pevným ohniskem – se zoomovacím objektivem, natož pak s bleskem totiž nikdy nezachytíte nic přirozeně – a třeba příroda se rovná přirozenost.
Bohemia 27, Adršpach 1992. Foto: Robert Vano
5) Cvičte, cvičte, cvičte
Opakování je matka moudrosti. Jednou mi jeden zkušený fotograf řekl, že každý den nafotí běžně dva kinofilmy (1 kinofilm = 36 snímků), což dělá 26 000 snímků za rok a mezi nimi se jich určitě 10 dobrých najde. A měl pravdu – pokud chcete být opravdu dobří, musíte fotit stále, každý den a hledat mezi těmi fotkami ty nejlepší. Jen tak se posunete dál.
Island, Elle CZ, 1998. Foto: Robert Vano
6) Jděte do extrému
Nebojte se být jiný, vyčnívat z řady. To je ostatně jediný způsob, jak v dnešní době, kdy má skoro každý foťák, prorazit. Vyberte si zajímavé téma, jiné než ti ostatní, a pusťte se do toho. Nejdůležitější na fotce je téma a emoce. Zapomeňte na techniku a řiďte se svým srdcem. Jedině tak bude vaše fotka originální a bude mít svou duši.
Kluk z New Yorku, New York 1984. Foto: Robert Vano
7) Porušte všechna pravidla
Spoustě z vás už určitě někdy někdo vysvětloval, jak správně fotit, na co si dát pozor apod. Ať už se jednalo o profesionála, či ne, zkuste porušit pravidla. Jak? Prostě si vyzkoušejte sami, jak by to vypadlo, kdybyste se neřídili ničími radami a fotili intuitivně. Sami pak dokážete rozlišit, jaká rada se vám hodí, a jaká naopak ne. Nakonec třeba přijdete i na nějaký nový způsob focení, který je vám bližší než všechny rady světa.
Julie, Lanzarote 1985. Foto: Robert Vano
8) Negativ je v kurzu
Věděli jste, že můžete vytvářet negativy nejen z digitálního foťáku, ale dokonce i z mobilního telefonu? Je to skutečně tak. Přijde vám to tak trochu oldschool? Omyl, negativ se vrací zase do módy. Pokud se ho tedy naučíte vytvářet, budete umět něco, co málokdo okolo vás, a to bude vaše velké plus.
Tulipány, Praha 2004. Foto: Robert Vano
9) Ukažte své fotky světu
Tím, že budete ukazovat své fotky ostatním, dostanete objektivní názor. Zkuste své výtvory ukázat i lidem mimo svou rodinu, která bude mít tendenci vás neustále chválit. Potřebujete slyšet pravdu – jsou vaše fotky dobré? Líbí se ostatním? Názor zvenčí je hodně podstatný pro to, abyste se mohli neustále zlepšovat. Pokud náhodou dostanete příležitost své fotky jakkoliv publikovat, neváhejte a jděte do toho!
Peter, FHM Collection 2005. Foto: Robert Vano
10) Naučte se pořádně základy
Je důležité opravdu dobře znát základy focení, jako například jak si nastavit světlo, kompozici, hloubku či ostrost. Určitě se vyplatí absolvovat dobrý fotografický kurz, na kterém se naučíte to nejdůležitější. Popadněte svůj foťák a začněte nabyté dovednosti hned využívat v praxi.
Kdo je Robert Vano?
Robert Vano je především módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Spolupracuje se světovými značkami, nejraději fotografuje při denním světle. V současné době se věnuje projektu ARTP: 6. září zahájil výstavu ARTP/NIKON My Collection. K vidění jsou kromě jiného portréty známých osobností, jako například Lucie Bílé, Simony Krainové či Jiřího Lábuse. Snímky si budete moci v Palffy Paláci v Praze prohlédnout pouze do 20. října a poté bude výstava k vidění postupně v několika dalších městech. Současně s výstavou startují také fotografické workshopy Roberta Vana pro veřejnost. Tvářemi výstavy jsou Lejla Abbasová a Roman Šebrle.
Paralelně se zahajovací výstavou začínají probíhat také workshopy pro veřejnost v NIKON PHOTO GALLERY na pražském Újezdě, na kterých se účastníci mohou učit přímo od mistrů fotografie Roberta Vana a Tomáše Durňáka. Fotokurzy jsou určeny pro všechny zájemce o fotografii, včetně naprostých začátečníků, kteří nemusejí být majiteli fotoaparátu a mohou si ho zapůjčit na místě zdarma.