Denní snění: neškodná zábava, či problém?
Určitě jste se občas během dne zamysleli, ba přímo zasnili. Takové momenty denního snění bývají často označovány za ztrátu času, je tomu ale opravdu tak? Nejedná se naopak o projev inteligentní mysli?
Zažíváte okamžiky denního snění? Jedná se o velmi zajímavý fenomén, a to obzvláště u mladistvých. Pokud si pod tímhle termínem nedokážete nic představit, můžete se vypravit do kina na film Všechno bude, jehož hrdinové právě epizody denního snění občas zažívají. A jelikož obě hlavní postavy nové české road-movie patří mezi dospívající, hraje denní snění v jejich životech o to výraznější roli. Jak to?
Dlouho se mělo za to, že denní snění je příznakem nepříliš efektivního mozku. Vždyť proč by se měl člověk nechat vyrušovat od práce či učení a utíkat v myšlenkách do fiktivních světů? To je přece známka neschopnosti koncentrace a tedy něčeho špatného, že? Ale kdepak.
Sněním k inteligenci a tvořivosti
Loňský výzkum pod vedením psychologa Erica Schumachera ze zámořského Georgijského technického institutu však ukázal, že pokud se vám mysl během dne zatoulá, nemusí se jednat o žádný problém; ba naopak. Denní snění totiž může souviset s vyšší inteligencí a kreativitou. Jak? Tito lidé totiž zvládnou vyřešit zadané úkoly rychleji, tím pádem mají přebytek času, a ten mohou strávit právě útěkem do svého vnitřního, pravděpodobně velmi bohatého světa.
Výzkum probíhal za pomoci magnetické rezonance. Stovka dobrovolníků byla napojena na přístroj a dostala za úkol se pět minut dívat do jednoho místa. Díky tomu byla získána data o tom, jak funguje jejich bdělá, leč odpočívající mysl. Účastníci výzkumu také vyplnili dotazník o četnosti denního snění a testy kognitivních schopností zaměřené na inteligenci a tvořivost. Spojitost byla jasná: inteligentnější a tvořivější jedinci se přiznali k častějšímu dennímu snění a jejich mozek na magnetické rezonanci také vykazoval vyšší aktivitu. Předsudek, že denní snění značí neschopnost koncentrace, tak byl vyvrácen a pravda je nejspíš zcela opačná – efektivní mozky dokážou splnit úkoly rychleji, a jelikož potřebují být neustále něčím zaměstnány, vytvářejí si úkoly vlastní; ve smyšlených světech denního snění.
Schumacher také zmínil, jak člověk v běžném fungování pozná, jestli jeho mozek funguje právě takto. Stává se vám, že při konverzaci s druhými lidmi místy "vypínáte", tedy ztrácíte pozornost? Pokud se následně dokážete do diskuze opět zapojit bez pocitu, že byste ztratili nit, zřejmě se můžete pyšnit efektivnějším mozkem. Gratulujeme!
Denní snění a dospívání
Jak ale denní snění přesně souvisí s mládím? Jednoduše: čím jsme starší, tím se mu oddáváme méně. Možná je to tím, že častým obsahem denního snění bývají představy o budoucnosti, a jak stárneme, možnosti budoucího vývoje se postupně zmenšují. A také už není potřeba si tak důkladně procvičovat intelekt jako během dospívání. Tehdy totiž člověk do značné míry poznává sám sebe, zatímco v dospělém věku se už většina z nás zná poměrně dobře. Takže pokud chcete zavzpomínat na nezkažené mládí plné ideálů a nezkaleného denního snění, filmová novinka Olma Omerza Všechno bude vám to umožní.
Text: MS