9. května 2025 15:00

Kolika let se v Česku dožívají muži a kolika ženy? Nová studie potvrzuje, že tato čísla mohou jít nahoru

Růst průměrné délky života v mnoha vyspělých zemích zpomaluje, což jsme v minulosti pokládali za důkaz biologické hranice pro lidský věk. Jenže dvojice vědců ze Švýcarska našla v tomto tvrzení děr jako v ementálu. Jejich výzkum ukázal skutečnosti, které odborníci do teď nevzali v potaz.

Život věčný opravdu nemáme a pravděpodobně nikdy mít nebudeme. Pokud ale věříte, že jsme v délce života už téměř dosáhli toho, co je biologicky možné, tak tu pro vás máme něco k zamyšlení. Švýcarští výzkumníci Lucio Vinicius a Andrea Migliano jsou totiž skálopevně přesvědčeni, že se lidský věk prodlužuje pořád. Jen jsme to dosud nechápali a na problematiku nahlíželi zkresleně.

V úvahu musíme vzít všechna data

Jejich výzkum navazuje na starší studii, která ukazovala, jak se ve vyspělých státech růst průměrného dožití zpomalil. Autoři ale upozorňují, že tento pohled úplně opomíjí vývoj ve zbytku světa. V mnoha zemích mimo tradiční centra pokroku se totiž očekávaná délka života dál zvyšuje. A někde dokonce rychleji než dříve.

Představit si to prý máme jako sport nebo vývoj technologií. Která země je nejlepší třeba v hokeji, se přece neustále mění, a i když máme tradiční favority, neznamená to, že nemůžou zaostat nebo že se mezi ně nemůže prodrat nový tým. Totéž platí pro výrobu procesorů nebo nejžádanějších aut.

Čtěte také: Nejstarší učitelkou v Česku je v 91 letech Sylva Knedlová. Mám co předávat, tvrdí

Jednoduše řečeno, každý chvilku tahá pilku a novou automobilovou velmocí se jednou může stát doslova kterákoli země. A stejně tak se může měnit i země, která udává směr v medicíně nebo sociálním zabezpečení. Že ve státech, které mají vysokou průměrnou délku života, došlo ke zpomalení, tím pádem prý vůbec nemusí znamenat, že se prodlužování věku zastavilo úplně.

Z globálních dat Human Mortality Database, která sleduje údaje ze 41 zemí, vyplývá, že muži si mezi lety 2000 a 2020 „přidali“ v průměru 1,96 roku na každou dekádu života. U žen šlo o 1,45 roku. To je sice méně než historická hodnota 2,31 roku za dekádu (sledováno od roku 1840), ale stále dost na to, aby se dalo mluvit o stabilním růstu. A co víc, pokud by se tento trend udržel, mohla by délka života žen dosáhnout hranice 100 let už v roce 2063.

Kde se žije nejdéle a kde nedožijí ani šedesátky

Zatím nejdéle se lidé dožívají v Hongkongu, kde je délka života 85,8 roku. (U žen je to dokonce 88,4 roku, u mužů 83,1.) Na opačné straně žebříčku je Čad s pouhými 53,7 roku. Podobně nízkých hodnot dosahují i další státy subsaharské Afriky, často kvůli omezenému přístupu ke zdravotní péči, podvýživě, vysoké dětské úmrtnosti, infekčním nemocem a politické nestabilitě.

Přečtěte si: Zemřela nejstarší osoba na světě, bylo jí 116 let. Tajemství dlouhověkosti přičítala Bohu

A jak si stojí Česko? U nás se lidé momentálně dožívají cca 80 let; muži žijí v průměru 76,9 roku, ženy 82,9. Tím sice mírně zaostáváme za evropským průměrem (81,5 roku), ale rozhodně nepatříme na chvost. A pokud mají autoři nového výzkumu pravdu a žádné zásadní limity neplatí, třeba jednou dosáhneme i na špičku.

Zdroj: BioRxiv, AP, TheBrighterSide.

Video, které jste mohli minout: Nejstarší plavčík v Česku se do důchodu ještě nechystá. Prozradil, čím se udržuje v kondici.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom