Čtyřletá dívka objevila na pláži 220 milionů let starý otisk dinosauří nohy
Vědci jásají. Ze stopy totiž dokážou vyčíst, co zatím netušili.
Procházku po pláži připomínající spíš paleontologickou expedici by chtělo zažít snad každé dítě. Čtyřletá Lily Wilderová je ale jedna ze stamilionů, kterým se něco takového poštěstí. A to i přesto, že s rodiči na konci ledna 2021 navštívili zrovna Bendricks Bay v jižním Walesu. Tedy oblast chráněnou Londýnskou geologickou společností a proslulou nálezy různých dinosauřích stop a usazenin s pravěkými fosiliemi.
„Otisk byl na jednom z nižších kamenů, zhruba ve výšce Lilyiných ramen,“ vysvětlila dívčina matka. „Je samozřejmě nadšená, ale nedokáže si plně uvědomit, jak úžasný objev to je.“
Přivolaní vědci své nadšení ale nijak neskrývali. Nález znamená významný krok vpřed v jejich zkoumání a pochopení dávno vyhynulých ještěrů.
Díky otisku porozumí mechanice dinosauří chůze
Jeden z důvodů, proč je deset centimetrů dlouhý otisk tak cenným přínosem, je, že první dinosauři se na světě objevili před 230 miliony let a tato šlápota je jen o deset milionů let mladší. Pomůže tak popsat ranou diverzifikaci dinosauřích druhů z období Triasu.
Většina stop, které se zatím v oblasti našly, patřila těžkotonážním druhům dinosaurů, kteří připomínali spíš krokodýly. Tuto ale zanechal malý mrštný dinosaurek ze skupiny pojmenované Grallator, což v doslovném překladu znamená „chodci na chůdách“. Měřil asi 75 centimetrů a pravděpodobně se živil malými živočichy a hmyzem.
A to ještě není ta nejlepší část. Otisk je totiž téměř neporušený. „Můžete vidět každý detail svalů a kloubů, je to úchvatné,“ uvedla kurátorka paleontologické sbírky Waleského národního muzea Cindy Howellsová. „Je to jeden z nejzachovalejších vzorků, které ve Spojeném království máme a získáme z něj daleko jasnější představu o tom, jak se tito dinosauři pohybovali.“
Muzeum na Lily nezapomene
Aby mohli vzácný nález z pláže odvézt, museli vědci nejprve zažádat o povolení Přírodní zdroje Wales, instituce odpovědné za ochranu a regulaci místního životního prostředí. Naštěstí se nesetkali s žádnými obstrukcemi a kámen se stopou je už bezpečně v rukou Národního muzea v Cardiffu. Tam vědci otisk podrobí důkladnému zkoumání a pak jej vystaví pro návštěvníky. Na kartičce u exponátu pak bude kromě popisu a místa objevu také jméno malé nálezkyně.