Co způsobila legalizace marihuany v Coloradu? Nepřestanete se divit!
Po legalizaci marihuany v Coloradu poklesla kriminalita, na rozdíl od ekonomiky – to přinesly první delší studie...
Zprávy z Ameriky ukazují, že namísto boje s drogami nás možná čeká vlna jejich legalizování.
Od 1. ledna se v americkém státě Colorado datuje legalizace prodeje marihuany k rekreačním účelům pro osoby starší 21 let. Došlo tak po rozsáhlém referendu jeho obyvatel i zjištění řady studií, které látku považují za méně škodlivou, než je řada jiných, zákonem povolených. Kritici přesto varovali před zvýšením kriminality, řízením pod vlivem nebo poklesem turismu. Na co z toho ale po více než devíti měsících od legalizace skutečně došlo?
Pozitiva převažují
Status marihuany je ve Spojených státech podobně kontroverzní jako kdekoliv jinde na světě. Agresivní americká válka s drogami však situaci přesto kolem lehčích drog vyeskalovala více, než mnozí považovali za snesitelnou hranici, a spolu s tím se objevilo i silné hnutí za legalizování marihuany, potažmo i dalších drog. V současné době látku (kromě pro vědecké nebo lékařské účely, pro ty je legální například i na Aljašce) ke komerčnímu použití povolily dva americké státy, krom Colorada ještě o rok dříve Washington (neplést s hlavním městem Washingtonem D.C.). Legalizace v prvním jmenovaném státě byla velkou, mediálně vděčnou událostí. Netřeba dodávat, že zvláště v naoko konzervativní americké společnosti šlo o polarizující událost.
Zprávy řady institucí od organizace Drug Policy Alliance po FBI nakonec však dává za pravdu proponentům legalizace v tom, že pozitivní efekt značně převáží nad jakýmkoliv negativním. Právě data FBI například vyvracejí nárůst zločinnosti – ta naopak celkově poklesla o 10,1 % v porovnání se stejným obdobím za rok 2013, a to včetně násilných zločinů (5,2 %) a rekordně nízkých počtů loupežných přepadení. Co do řízení pod vlivem – zůstává stále dominantní opojení alkoholem. Řidiči v pod vlivem THC mají podíl 6 až 9 % zadržených pasažérů. V této sféře stále chybí detailnější údaje, zatímco v Coloradu například mírně poklesly smrtelné dopravní nehody, ve Washingtonu po legalizaci naopak mírně vzrostly. Na vině může být marihuana, stejně jako zcela jiné faktory.
Co naopak rostlo výrazně a jednoznačně, byla místní ekonomika. Za první polovinu roku 2014 přispěli prodejci marihuany do státní kasy 20 miliony dolarů (kolem 400 milionů korun) na daních, do konce roku by pak částka měla vzrůst až na 100 milionů (kolem dvou miliard korun). Celý byznys s prodejem je přitom v plenkách – a nutno rovněž zmínit, že Colorado má jenom pětimilionovou populaci. Na zmírnění represivních opatření v boji s drogami naopak ušetřila policie – různé odhady mluví o 12 až 60 milionech dolarů ročně.
Dlouhodobé nuance
Výsledky přiměly otočit i místní politiky. Například demokratický guvernér státu John Hickenlooper na škodlivost látky zcela změnil názor. Mimo jiné poté, co se ukázalo, že počet uživatelů nijak výrazně nevzrostl. „Zdá se, že lidé, kteří kouřili (marihuanu) předtím, jsou převážně ti, kteří ji kouří i nyní.“ Podobné politické veletoče mohou mít vliv i na další rozhodování na federální úrovni. Mnohdy tak v souvislosti s legalizací vznikají skutečně kuriózní situace. Například John Larson, bývalý učitel, který v roce 2012 hlasoval proti legalizaci ve státě Washington, později otevřel jeden z prvních obchodů prodávajících marihuanové produkty ve státě. Vysvětloval to slovy, za než by se nestyděl žádný autor satiry: „Když jsou lidé tak hloupí, aby hlasovali pro, nemám s tím problém. Držím díky tomu produkt, po němž je poptávka.“
Přesto je příliš brzy na definitivní závěry o dlouhodobých pozitivních vlivech. Jak reportoval zpravodajský magazín Vice, v Coloradu prudce vzrostla poptávka po soukromých a silně ozbrojených bezpečnostních pracovnících. Obchody s marihuanou totiž musejí své výdělky ze zákona do bank převážet v hotovosti, velká a mnohem centralizovanější povaha prodeje marihuany je tak magnetem pro potenciální přepadávání dopravců zboží. Obavy vyvolává i nárůst nevědomého používání látky v potravinách, kvůli čemuž by se do kontaktu s marihuanou mohly dostat děti a dorost. Na ty se legalizace nevztahuje.
Ačkoliv se prakticky všechny studie shodují v tom, že na směrodatné výsledky je i po třech kvartálech stále ještě příliš brzy, celkově pozitivní tón většiny analýz nelze přehlédnout. Výsledky z Colorada budou hrát silnou roli v očekávané vlně referend po celém území Spojených států, možná i mimo ně. Doposud totiž legalizaci látky v USA odsouhlasila právě volba lidu. Každopádně je stále otázkou, jak se situace vyvrbí po jedné či dvou generacích, které na legalizaci vyrostly, potažmo zbohatly. Dojde-li na celofederální legalizaci, prodejci z Coloradoa a Washingtonu budou mít před zbytkem kontinentu výrazně navrch.
Ladislav Loukota
Zajímá vás marihuana jako téma? Tak čtěte:
a taky tohle:
a rozhodně toto: