Co se skrývá za neuvěřitelnou pružností gymnastek?
Salta na kladině, přemety na bradlech, přesná orientace v prostoru i dokonale načasované a na centimetr přesné figury. Kdo sledoval olympijskou gymnastiku, ten ví, o čem je řeč. Jak to mladé gymnastky dokážou? Jejich těla jako by při některých figurách postrádala kosti.
„Ta snad nemá páteř,“ poznamenal jeden z tatínků, když sledoval mladé gymnastky při tréninku. Nemyslel tím jejich morální kvality, ale neuvěřitelnou pružnost a kloubní rozsah. Holčičky za účasti trenérky metaly salta na kladině a některé z nich měly slzy v očích. Pády bolí. Podle Timothy Millera, docenta ortopedických operací a sportovní medicíny na Ohio State University Wexner Medical Center se za neuvěřitelnou flexibilitou skrývá především věk a jeden z hormonů. Gymnastika není sport, který by se na vrcholové úrovni dal dělat dlouho a navíc je potřeba začít ve velmi útlém mládí.
Když si čtrnáctiletá rumunská gymnastka Nadia Comaneci z letních olympijských her v Montrealu odnesla tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili, bylo všem jasné, že se vlna mladých gymnastek útočí na zavedené pozice. Mezinárodní gymnastická federace zareagovala zvýšením věkového limitu v tom smyslu, že účastnici muselo být v roce, kdy se konala olympiáda nejméně 16 let a zdůvodnila to ochranou zdraví mladistvých. „Většina gymnastek je ještě docela mladá, obvykle ve věku mezi 16 a 22 lety věku,“ komentuje současnou situaci Miller. Davidu Jessenovi, který reprezentuje ve sportovní gymnastice Českou republiku je 19 let, což přesně odpovídá Millerovu odhadu. Podívejme se na další příklady z letošní olympiády. Max Whitlock (sestava na koni našíř) – 23 let, Liu Yang (kruhy) – 22 let, Eleftherios Petrounias (kruhy) – 26 let, Daria Spidironova (bradla) – 18 let … a tak by se dalo pokračovat.
„Mezi čtrnáctým až třicátým rokem jsou ženy v hlavním reprodukčním věku. V té době mají jejich těla vyšší obsah hormonu relaxinu, který dává jejich měkkým tkáním, jako jsou vazy a šlachy, zvýšenou pružnost. Pokud žena otěhotní, relaxin pomáhá měkké tkáně uvolnit, aby vyhovovaly potřebám rostoucího dítěte,“ řekl Miller v rozhovoru pro odborný server livescience.com. Relaxin je ženský peptidový pohlavní hormon uvolňující vazy v oblasti pánve (zejm. sponu stydkou) a děložní hrdlo v době těhotenství a porodu.
Je tvořen ve vaječnících a v případě těhotenství i v placentě. Právě on je odpovědný za větší pohyblivost mladých žen. Začít s gymnastikou v pozdějším věku a doufat ve vrcholovou kariéru je poněkud naivní. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně uvádí mezi faktory limitující pohybový výkon sportovců věk jako jeden z hlavních. Mezi ty ostatní patří jak faktory psychologické (návyky, motivace), tak i genetické či somatické (stavba těla, výkon srdce atd.).
Ovšem pravidelný a tvrdý tréning od dětského věku mívá i svá negativa. Může přinést olympijskou medaili, ale i zpoždění puberty. „Zčásti je puberta u mladých sportovců zpožděna proto, že tělo v jejím průběhu potřebuje určité množství tuku. Ten ale mladí atleti díky tvrdému tréninku nemají, protože spálí velké množství kalorií,“ vysvětluje Sabrina Strickland, doktorka sportovní medicíny na Hospital for Special Surgery v New Yorku a dodává, že výjimkou nejsou ani poruchu v příjmu potravy. To je dáno faktem, že u dívek se v pubertě postava mění a roste váha. Jenže pro cvičenky je nízká váha i vzrůst spíše výhodou a tak není divu, že se svým přirozeným změnám snaží bránit. S velkou zátěží přicházejí i častější artritidy kloubů, se stářím ztuhlost a výrůstky zvané kostní ostruhy, které starší gymnastky vyřadí ze hry. Pružnosti a ohebnosti nepřispívá ani větší množství zranění, k nimž během tréninku i při sebevětší opatrnosti čas od času dojde. I tady je logika neúprosná – čím je gymnastka starší, tím více zranění má za sebou.
Text Topi Pigula
„Ta snad nemá páteř,“ poznamenal jeden z tatínků, když sledoval mladí gymnastky při tréninku. Nemyslel tím jejich morální kvality, ale neuvěřitelnou pružnost a kloubní rozsah. Holčičky za účasti trenérky metaly salta na kladině a některé z nich měly slzy v očích. Pády bolí. Podle Timothy Millera, docenta ortopedických operací a sportovní medicíny na Ohio State University Wexner Medical Center se za neuvěřitelnou flexibilitou skrývá především věk a jeden z hormonů. Gymnastika není sport, který by se na vrcholové úrovni dal dělat dlouho a navíc je potřeba začít ve velmi útlém mládí.
Když si čtrnáctiletá rumunská gymnastka Nadia Comaneci z letních olympijských her v Montrealu odnesla tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili, bylo všem jasné, že se vlna mladých gymnastek útočí na zavedené pozice. Mezinárodní gymnastická federace zareagovala zvýšením věkového limitu v tom smyslu, že účastnici muselo být v roce, kdy se konala olympiáda nejméně 16 let a zdůvodnila to ochranou zdraví mladistvých. „Většina gymnastek je ještě docela mladá, obvykle ve věku mezi 16 a 22 léty věku,“ komentuje současnou situaci Miller. Davidu Jessenovi, který reprezentuje ve sportovní gymnastice Českou republiku je 19 let, což přesně odpovídá Millerovu odhadu. Podívejme se na další příklady z letošní olympiády. Max Whitlock (sestava na koni našíř) – 23 let, Liu Yang (kruhy) – 22 let, Eleftherios Petrounias (kruhy) – 26 let, Daria Spidironova (bradla) – 18 let … a tak by se dalo pokračovat.
„Mezi čtrnáctým až třicátým rokem jsou ženy v hlavním hlavní reprodukčním věku. V té době mají jejich těla vyšší obsah hormonu relaxinu, který dává jejich měkkým tkáním, jako jsou vazy a šlachy, zvýšenou pružnost. Pokud žena otěhotní, relaxin pomáhá měkké tkáně uvolnit, aby vyhovovaly potřebám rostoucího dítěte,“ řekl Miller v rozhovoru pro odborný server livescience.com. Relaxin je ženský peptidový pohlavní hormon uvolňující vazy v oblasti pánve (zejm. sponu stydkou) a děložní hrdlo v době těhotenství a porodu. Je tvořen ve vaječnících a v případě těhotenství i v placentě. Právě on je odpovědný za větší pohyblivost mladých žen. Začít s gymnastikou v pozdějším věku a doufat ve vrcholovou kariéru je poněkud naivní. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně uvádí mezi faktory limitující pohybový výkon sportovců věk jako jeden z hlavních. Mezi ty ostatní patří jak faktory psychologické (návyky, motivace), genetické či somatické (stavba těla, výkon srdce atd.)
Ovšem pravidelný a tvrdý tréning od dětského věku mívá i svá negativa. Může přinést olympijskou medaili, ale i zpoždění puberty. „Zčásti je puberta u mladých sportovců zpožděna proto, že tělo v jejím průběhu potřebuje určité množství tuku. Ten ale mladí atleti díky tvrdému tréningu nemají, protože spálí velké množství kalorií,“ vysvětluje Sabrina Strickland, doktorka sportovní medicíny na Hospital for Special Surgery v New Yorku a dodává, že výjimkou nejsou ani poruchu v příjmu potravy. To je dáno faktem, že u dívek se v pubertě postava mění a roste váha. Jenže pro cvičenky je nízká váha i vzrůst spíše výhodou a tak není divu, že se svým přirozeným změnám snaží bránit. S velkou zátěží přicházejí i častější artritidy kloubů, se stářím ztuhlost a výrůstky zvané kostní ostruhy, které starší gymnastky vyřadí ze hry. Pružnosti a ohebnosti nepřispívá ani větším množství zranění, k nimž během tréningu i při sebevětší opatrnosti čas od času dojde. I tady je logika neúprosná – čím je gymnastka starší, tím více zranění má za sebou.