Co je norovirus? Ohrožuje nás všechny!
Možná jste o tomto názvu nikdy neslyšeli, přitom ale určitě víte, o co se jedná. Kdo alespoň jednou v životě nebyl obětí noroviru?
Zdánlivě tajemný název „norovirus“ nepochází z latiny a neznačí nic apokalyptického, jedná se totiž o problém, který během života potká téměř každého. Tento vir je původcem gastroenteritidy, zánětu trávicí soustavy známém lidově jako „střevní chřipka“. Kupříkladu ve Spojených státech se jedná o nejčastější nemoc v důsledku požití zkaženého jídla. Každoročně se otráví až 20 milionů Američanů a 800 z nich dokonce zemře. Co o tomto viru víme?
Okamžitý přenos
Název viru je odvozen od městečka Norwalk v americkém státě Ohio, kde v roce 1968 vypukla první epidemie tohoto typu. Ano, můžeme bez přehánění hovořit o epidemiích, neboť norovirus se přenáší děsivě snadno: chytíte ho po požití nakaženého jídla a pití, přenáší se i po kontaktu mezi kontaminovaným povrchem a lidskými ústy či nosem. A aby toho nebylo málo, někdy stačí i vdechnutí nakažených výparů. Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) údajně stačí množství virů, které se vejde na špendlíkovou hlavičku, k nakažení tisícovky lidí. Virus je tedy očividně velmi silný a snadno přenositelný. A to především v uzavřených prostředích, například na výletních lodích; v takových situacích se před nákazou ukryjete jen velmi těžko. Nemoc kulminuje během zimy a zranitelné jsou hlavně děti. Vždyť i první epidemie v Norwalku zasáhla tamější základní školu.
Nepříjemný průběh
Po nakažení se první příznaky projeví do jednoho či dvou dnů a konkrétně se jedná o průjem, nevolnost, zvracení či žaludeční křeče. To vše nejspíš sami znáte, a tak víte, že jakkoli jsou tyto projevy nepříjemné, většinou naštěstí nemají dlouhého trvání a v horizontu několika málo dní zase odezní. Problém nastává především u dětí, starších lidí a pacientů s poruchami imunitního systému, u nichž může být nutná hospitalizace. Ovšem pozor, ani po odeznění příznaků není nebezpečí zcela zažehnáno, jelikož člověk zůstává infekční až další tři dny po zdánlivém uzdravení.
Obtížná léčba
Na střevní chřipku žádné osvědčené léky neexistují. Protože se jedná o nemoc virového původu, nepomohou ani antibiotika. Je prostě potřeba pár dní počkat, než imunitní systém zvládne viry porazit. Během této doby se vyplatí doplňovat tekutiny, poněvadž průjem a zvracení vedou k dehydrataci. Lékaři tudíž doporučují hlavně prevenci, založenou na důkladné osobní hygieně a požívání čerstvých a správně tepelně upravených pokrmů. Takže pozor na to!
Text: MS